Cime 3 kvartal 2024

Voda spojuje

Tématem letošního Světového dne vody, který připadá na úterý 22. března, je Voda a pracovní místa. Jen málokdo ví, že až polovina populace pracuje v sektoru souvisejícím s vodou. Společnost Laufen CZ, která se dlouhodobě zasazuje o šetrné nakládání s vodou, se k tomuto důležitému dni každoročně připojuje.

„Cílem osvěty týkající se významu životadárné tekutiny je především vzbuzení zájmu veřejnosti o udržitelné nakládání s vodními zdroji. Laufen CZ se dlouhodobě snaží přicházet s energeticky úspornými řešeními. Ekonomičtější provoz sanitární keramiky přináší vyšší úsporu nejen rodinné peněžence, ale prospěje také přírodě, a proto by se na prvotní investici nemělo příliš šetřit,“ uvádí Ingrid Hejkalová, marketingová manažerka Laufen CZ a doplňuje: „Pozorujeme, že lidé jsou více uvědomělí a o spotřebě vody přemýšlejí. Téměř každá domácnost disponuje úsporným klozetem. Ty nejnovější nabízejí splachování s pouze 4,5 litry místo původních 6 litrů.“

Statistiky nadace We are water uvádějí následující údaje:

  • 70 % vody je využíváno v zemědělství, 15 % v průmyslu a zbylých 15 % spotřebují domácnosti.
  • Každých 20 vteřin zemře člověk kvůli nemoci spojené s vodou. To činí 2 miliony lidí za rok, z čehož převážnou většinu tvoří děti.
  • Miliony dívek stráví 6 hodin denně nošením vody, místo aby tento čas věnovaly vzdělávání.

Na českém pracovním trhu není dostatečný počet technicky vzdělaných uchazečů o zaměstnání, přičemž volná pracovní místa existují. „Negativní trend v poklesu počtu šikovných pracovníků výroby pociťujeme dlouhodobě. Proto budoucí zájemce o zaměstnání motivujeme celou řadou nadstandardních benefitů jako např. týden dovolené navíc, odměna za loajalitu, navýšené příplatky za přesčasy a řadou dalších,“ uvádí Miloslav Hambálek, personální ředitel společnosti Laufen CZ, která podporuje také studenty oboru Výrobce a dekoratér keramiky na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni.

Moderní technologie jsou šetrné k přírodě

Španělský výrobce Roca přináší unikátní řešení v podobě kombinovaného klozetu s umyvadlem Roca W+W Umyvadlo ve spojení s klozetem ušetří až 25 % vody, a to díky jejímu opětovnému použití. Voda, která po použití umyvadla W+W projde odtokovým čistícím systémem, je po odstranění větších nečistot dezinfikována 5% chlórem. Takto čistá voda je připravena ke spláchnutí toalety. Celý systém doplňuje baterie s omezeným průtokem vody, který šetří její spotřebu a energie.

Díky pákové baterii vodu snadno pustíte i zavřete jediným pohybem. Úspornou variantou je také bezdotyková baterie Jika Sensor Inox, kterou proteče šest litrů za minutu. Perlátor, kterým je praktická baterie vybavena, mísí vypouštěnou vodu se vzduchem, čímž získává na objemu. K umytí rukou tak stačí pouze malé množství vody. Na baterii lze nastavit teplotu vody, což minimalizuje riziko opaření a spotřebu energie nutné k ohřevu.

Nové systémy oplachu závěsných toalet jsou také jednou z možností úspory. Značky Laufen a Jika na trhu představují WC RIMLESS. Oproti klasickým toaletám nemá mísa nového klozetu oplachový kruh, tudíž se nečistoty nemají kde usadit a toaleta je tak daleko hygieničtější. Absence oplachového kruhu navíc umožňuje dokonalé spláchnutí jak na 6 litrů při velkém splachu a 3 litry při malém, tak i na 4,5 / 3 litry.

Další zajímavosti o vodě naleznete v přiložených infografikách.