husqvarna

Uhlíkové fólie pro efektivní vytápění

Hlavní foto: Využití uhlíkových fólií LARX

Topné uhlíkové fólie jsou efektivním a bezúdržbovým systémem vytápění, fungujícím na čistém principu přímé přeměny elektrické energie na teplo. Jejich regulace je jednoduchá a bez složitých zařízení. Uhlíkové topné fólie jsou velmi vhodným způsobem vytápěním pro moderní ekologické a úsporné stavby.

Topné fólie mají kontakt s podlahovou krytinou (nebo s potěrem) v celé své ploše. Díky tomu je rozložení teplot a přenos tepla mnohem efektivnější, než je tomu u topného kabelu nebo vodních podlahových systémů. Náš systém vytápění LARX UHLÍKOVÉFÓLIE.CZ topí opravdu celoplošné. Teplo sálá rovnoměrně z celé plochy podlahy do vytápěné místnosti. Při použití systému vodního podlahového topení, nebo elektrického topného kabelu, nelze ani při sebelepším uspořádání meandru dosáhnout tak rovnoměrného rozložení teploty nášlapné plochy, jako při použití topných fólií, kdy se na podlaze nevyskytují studená / přetopená místa, topení má rychlý náběh, regulace je dynamická a přesná a v místnosti je zdravé klima.

Výhody uhlíkových fólií

Celoplošnost uhlíkových fólií skýtá mnoho výhod. Jedná  se o topení nízkoteplotnímístnost není v určitých částech přetápěna a nedochází k víření prachu jako například při použití teplovodních radiátorů nebo elektrických přímotopů.  Celoplošné sálavé vytápění má oproti klasickému vytápění topnými tělesy tu výhodu, že stačí topit na nižší teplotu v místnosti, abychom dosáhli stejné pocitové teploty. Můžeme tak na termostatu nastavit o stupeň až dva méně než je reálná teplota v místnosti, komfort a pohoda zůstane, ale šetříme náklady.

Na rozdíl od liniových systémů (had) bude uhlíková fólie i při nechtěném poškození (např. provrtání) stále bez problémů fungovat a topit. V případě poškození topného kabelu se může stát, že systém vytápění v celé místnosti přestane topit úplně, toto u topné fólie nehrozí.

Náklady na pořízení uhlíkových fólií

Výdaje na pořízení jsou v případě systému vytápění LARX UHLÍKOVÉFÓLIE.CZ nižší než u teplovodního podlahového topení, kde k samotnému systému podlahového vytápění je potřeba přičíst náklady na kvalitní zdroj tepla (plynový kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo atd.).  K tomuto již tak vysokému nákladu je také nutno přičíst nemalou částku za montáž a regulaci systému vytápění.

Při pořízení je třeba zvážit faktor časové náročnosti instalace systému vytápění. Z tohoto pohledu jsou uhlíkové fólie jasným vítězem. Instalace topných fólií je rychlá, jednoduchá a tedy i levná. Většinou zvládneme běžný rodinný dům za 1, maximálně 2 dny včetně regulace systému vytápění.

Obrázek 2: Pokládka uhlíkových fólií LARX

Náklady na provoz a údržbu

Topné fólie jsou celoplošný nízkoteplotní systém vytápění s účinností 99 %, tzn. že ze 100 W elektrické energie vyrobí 99 W tepla. Teplo je vyráběno přímo ve vytápěné místnosti, nevznikají tedy žádné tepelné ztráty rozvodem tepla z technické místnosti od kotle trubkami přes celý dům.

Uhlíkové fólie jsou regulovány zónově, tedy každá místnost zvlášť. Díky tomu lze dosáhnout značné úspory provozních nákladů tím, že se v jednotlivých místnostech topí jen když je to potřeba. Správným nastavením týdenního režimu termostatu lze dosáhnout ještě nižších nákladů na vytápění.

Další přínos uhlíkových fólií je vznik nároku na energetickou sazbu D57d (20 hodin nízkého tarifu) při pokrytí alespoň 50 % tepelné ztráty objektu topnými fóliemi. Nízký tarif platí pro celý objekt, nejen na vytápění, takže i náklady na elektřinu pro běžný provoz domácnosti (mimo vytápění) jsou výrazně nižší. 

Topné fólie jsou již z principu bezúdržbovým systémem vytápění s doživotní funkčností. Na rozdíl od vodních systémů, nikde nejsou žádné hybné části (čerpadla, ventilátory, ventily…), které by skýtali skryté náklady na údržbu vytápění. Po pořízení systému vytápění LARX UHLÍKOVÉFÓLIE.CZ tedy nehrozí žádné další skryté výdaje na údržbu.

Uhlíkové fólie jsou elektrickým systémem vytápění. Jediným pravidelným ročním nákladem je revize elektroinstalace, která by se měla dělat každý rok, nezávisle na zdroji vytápění. Topných fólií se tedy netýká revize kotle, odvodu spalin atd., jako u vytápění tuhými palivy nebo plynem.

Systém vytápění LARX UHLÍKOVÉFÓLIE.CZ vychází ze srovnání s ostatními systémy podlahového vytápění jako jasný vítěz. Náklady na pořízení samotného tepelného čerpadla bývají většinou tak vysoké, že nižší spotřebou lze jen těžko obhájit jeho koupi pro vytápění moderního rodinného domu. Provoz topných fólií je díky jejich účinnosti a celoplošnosti vytápění velice komfortní. Díky 20 hodinám „levného“ proudu klesá i náklad domácnosti za běžnou spotřebu elektrické energie. Z pohledu nákladů na údržbu nemají topné fólie konkurenci, při jejich provozu nevznikají žádné náklady na revize, opravy a udržování systému vytápění. Nehrozí tedy žádné další skryté náklady.

Obrázek 3: Tým LARX UHLÍKOVÉFÓLIE.CZ