husqvarna

Dýchejte kyslík ne CO2

Větrejte s rekuperací

S příchodem letních dní se spousta lidí poohlíží po klimatizaci. Nebo by ji rádi využili alespoň na pracovištích. Ale ne všichni si uvědomují, že většina klimatizací ten stávající vydýchaný vzduch pouze ochladí. Přitom by se každou hodinu měla vyměnit v místnosti více jak polovina objemu vzduchu. Každý člověk během 24 hodin spotřebuje kolem 15 kg vzduchu. Navíc ve vnitřních prostorách budov trávíme více než 70 procent času. V nich už ale kvalitu vzduchu ovlivnit můžeme.

 ajr87ofib764migi5sqb.jpg

„Nízká kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje především v rekonstruovaných budovách a nově zateplených budovách, kde byla vyměněna stará okna za nová, těsnější, čímž se zamezilo přirozenému větrání,“ uvádí Kateřina Knihová ze společnosti KORADO a upozorňuje že: „zvýšené množství oxidu uhličitého může navozovat ospalost a únavu. Když se jeho obsah zvyšuje, lidé mohou mít bolesti hlavy, špatně spát a může to gradovat až nevolností. Vyšší koncentrace mohou způsobit i potíže s dýcháním.“

 

Otevřít okno dokořán ale mnohdy není nejlepší cestou. V průmyslových oblastech to často není možné kvůli smogu, u rušných ulic kvůli hluku, alergiky pak zase trápí agresivní pyly. Bohužel ale kvalitu venkovního vzduchu nedokážeme moc dobře ovlivnit. Přesto lze účinně a dobře větrat. Efektivní a přitom stavebně jednoduché řešení představuje lokální nástěnná větrací jednotka s rekuperací, která do vnitřního prostředí přivádí přes filtr čerstvý vzduch a výrazně zlepšuje obytný komfort. Na rozdíl od vžitých představ jsou vhodné nejen do pasivních domů, ale uplatní se i v běžném panelovém bytě či rodinném domě.

 

Při rekuperaci vzduchu je znečištěný, starý vlhký a vydýchaný vzduch z místnosti odváděn ven. Rekuperační jednotka přitom zachycuje jeho teplo a ve výměníku ho předává čerstvému nasátému vzduchu, který vpouští do místnosti. Využívá se zde již jednou získané teplo, které je zbavené nadměrné vlhkosti a zdraví škodlivých částic. Všechny možné bakterie a plísně tak nemají šanci se množit.

 

Decentralizovaně, bez rozvodu vzduchu a účinností rekuperace až 90 %

KORASMART TUBE 2400E je založená na principu střídání směru proudění vzduchu. Tělo jednotky je umístěné v trubce, která prochází skrz obvodovou stěnu a propojuje tak interiér s exteriérem. Jedná se o takzvané decentralizované řešení, kdy není nutné instalovat v bytě rozvody vzduchu. Jednotkou lze vybavit jen vybranou místnost, nebo ji instalovat do domu postupně, podle finančních možností. Zaujme energeticky úsporným řízeným větráním umožňujícím nastavit maximální požadovanou vlhkost a teplotu. Její rekuperační schopnost dosahuje účinnosti až 90 %, což znamená, že zpětně dokáže využít až 90 % tepla z odpadního vzduchu pro předehřátí vzduchu čerstvého; patří proto k vysoce účinným. Významně tak pomáhá snížit náklady na vytápění. Jednotku lze naprogramovat i dálkově řídit, takže je využitelná i v systému tzv. inteligentních domů.

 

Výhody:

 • automatický režim větrání

 • zpětné získávání tepla až 90 %

 • dva v jednom: funkce přivětrávání a odvětrávání

 • změna směru proudění vzduchu v minutovém taktu

 • decentní vzhled – funkční prvek je umístěn ve větrací trubce

 • kontrolované větrání bytu – přístroje spolu komunikují a mění směr proudění vzduchu podle potřeby.

 • bezdrátová komunikace mezi přístroji

 • jednoduché ovládání pomocí aplikace SI Comfort přes chytrý telefon nebo tablet

 • možnost naprogramování chodu jednotky

 • snadná montáž

 

Lokální nástěnnou větrací jednotku s rekuperací KORASMART TUBE 2400E vybavenou dálkovým ovládáním lze zakoupit od 20 625 Kč (cena bez DPH).

Více informací naleznete na www.korado.cz.