Cime 3 kvartal 2024

Výstavba přivaděče z Pardubic přes Dašice na budoucí dálnici D35 bude dražší

Dašice (Pardubicko) 20. října (ČTK) - Výstavba přivaděče z Pardubic přes Dašice na budoucí dálnici D35 bude dražší, než Pardubický kraj předpokládal. Hejtmanství na ni má přislíbené peníze od státu, už nyní je ale zřejmé, že nebudou stačit. Vedení kraje proto bude o situaci jednat se Státním fondem dopravní infrastruktury, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Přivaděč budou tvořit dvě samostatné stavby na silnici II/322, úsek z Černé za Bory do Dašic a z Dašic až po napojení na mimoúrovňovou křižovatku na D35. U obou staveb jsou nynější předpokládané náklady vyšší než schválená státní dotace. "V případě úseku z Černé za Bory je nyní předpokládaná hodnota téměř 340 milionů korun, což je o 140 milionů více. U napojení na mimoúrovňovou křižovatku u Dašic se pohybujeme na částce 560 milionů korun, zatímco v roce 2017 byla vyčleněna memorandem částka 248 milionů korun bez daně," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Na výstavbu přivaděčů a modernizaci silničního napojení na budoucí dálnici D35, což představuje zhruba desítku staveb, bude Pardubickému kraji chybět více než miliarda korun. Stát na ně v memorandu přislíbil 2,7 miliardy korun. "Pokud nebude částka pro kraj navýšena, tak je velmi pravděpodobné, že některé úseky nebudou vůbec realizované," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Výstavba kapacitních napojení na dálnici se opožďuje, mimo jiné kvůli komplikacím při výkupu pozemků. První úsek D35 Opatovice - Časy by měl být hotový do konce letošního roku, navazující úsek Časy - Ostrov, kde bude i napojení u Dašic, v srpnu 2022. V té době však zřejmě ještě ani nezačne stavba přivaděče.