Cime 3 kvartal 2024

Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022

Praha 8. října (ČTK) - Výstavba nové čtvrti v Praze 12, kterou pod názvem Modřanský cukrovar připravuje firma Skanska Reality, by měla začít na jaře roku 2022. Developer to uvedl na svých webových stránkách. V nových domech má být 767 bytů. Součástí projektu mají být také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.

Brownfield po bývalém cukrovaru se nachází na pravém břehu Vltavy v jihozápadní části Modřan. Většina budov cukrovaru byla zbořená v roce 2005, zachovaný zůstal jeden z komínů či kotelna. Skanska koupila první část pozemků v roce 2011 a zbytek v roce 2015, před tím tam plánoval stavět izraelský developer Neocity Group.

Podle firmy Skanska plánovaný projekt, jehož architektonický návrh pochází z dílny studia Chybik+Kristof, počítá na více než 70 hektarech s výstavbou sedmi bytových domů, obchodních prostor a budov občanské vybavenosti. Na objektech by měly být zelené střechy a v nové čtvrti se podle developera vysadí až 1000 stromů. Parkování mají zajistit podzemní garáže s kapacitou 907 stání. Třicet procent parkovacích míst bude mít přípravu pro nabíječku elektromobilů, šest sdílených dobíjecích stanic bude veřejně dostupných. Navržené je i nové náměstí, park a krytý prostor pro pořádání společenských akcí.

Nová čtvrť se bude stavět v sedmi vlnách. S prodejem bytů firma začala v říjnu. Prodej bytů je podle informací na webu limitovaný na jeden byt na jednoho vlastníka.

Skanska, jak uvedla na webu, použije poprvé v projektu o několika etapách se stovkami bytů nové technologie. Byty tak budou podle generálního ředitele Skanska Reality Petra Michálka napojené na zdroje zelené energie a při výstavbě nových domů se budou používat recyklované materiály. V každém objektu jsou podle architekta Ondřeje Chybíka navržené zelené střechy a akumulační nádrže, z nichž se voda bude využívat pro zálivku zeleně ve vnitroblocích.V plánu jsou také dvoje rozvody vody,což má umožnit lidem volit mezi pitnou a recyklovanou vodou pro různá užití.

Modřanský cukrovar zahájil provoz v roce 1861 na pozemcích bývalého Panského mlýna. Provoz v cukrovaru fungoval po celou první republiku i období komunistického režimu. Po roce 1989 bylo zařízení privatizováno firmou Cukrspol Praha Modřany. V roce 2002 byl ukončen provoz a o tři roky později byl cukrovar zdemolován. V roce 2013 pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, umožňující postavit na místě bývalého průmyslového objektu domy a obchody.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti, jako je Skanska Reality, se zaměřují i na stavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze.