Komatsu potřebu bagr

Výstavba D3 přes Posázaví je podle odpůrců komplikovaná a drahá, MD ji obhajuje

Praha 1. března (ČTK) - Výstavba dálnice D3 přes Posázaví bude podle odpůrců komplikovaná a drahá, problémy podle nich souvisejí hlavně s vedením dálnice poddolovaným územím po středověké těžbě. Kritici ze spolku Alternativa středočeské D3 se obávají podobných problémů s podložím jako při stavbě dálnice D8 přes České středohoří, uvedli dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo dopravy projekt dlouhodobě obhajuje. Trasa přes Posázaví byla opakovaně vyhodnocena jako ekonomicky smysluplná a pro obyvatele nejvhodnější, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Martin Brychta.

Odpůrcům vadí, že D3 povede turisticky atraktivním Posázavím. Doporučují spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a vybudovat obchvaty měst. Brychta zopakoval, že ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nadále jednoznačně upřednostňují přípravu stavby v západním koridoru dle platných Zásad územního rozvoje Středočeského kraje a v souladu s vydaným souhlasným stanoviskem EIA. "Jsme si vědomi citlivosti průchodu trasy D3 územím středních Čech. Nicméně jsme přesvědčeni, že technický návrh dálničního tělesa včetně objektů je možné vyprojektovat tak, aby nebylo toto území nijak znehodnoceno," dodal Brychta.

Alternativa poukázala na posudek soudního znalce v oboru stavebnictví a geotechniky Josefa Rotta, podle nějž je projekt dálnice tak, jak ho prezentuje ŘSD, nezpůsobilý k výstavbě. Nejnáročnější a nejkomplikovanější stavby mají vznikat v prostředí postiženém středověkou těžbou kovů poblíž Bohulib. K eliminaci rizik chce ŘSD zbudovat novou průzkumnou štolu a spustilo podrobný geotechnický průzkum čítající 3000 vrtů.

"Navzdory těmto skutečnostem i navzdory významnému zdražování výstavby dálnic obecně ministerstvo dopravy uvádí stále tutéž pořizovací cenu dálnice, která byla vypočítána už v roce 2015. I tato částka - bez aktualizace nákladů - by ze středočeské D3 činila nejdražší dálnici v Česku s poměrem více než jedna miliarda Kč na jeden kilometr. Jak je nicméně zřejmé, reálná částka by byla vyšší," uvedla Alternativa v tiskové zprávě.

Podle Brychty však není nic špatného či neobvyklého na tom, že se pracuje s hodnocením z roku 2015. Ekonomická hodnocení se podle něj neaktualizují každoročně, ale když je to potřeba. K aktualizaci se přistupuje, když se výrazně změní charakter objektů na stavbě, například přibudou nové mosty, nebo vzrostou náklady o víc než 10 procent. "Do doby ukončení územního řízení navíc nemá smysl ekonomiku aktualizovat, to se udělá až po zapracování všech připomínek, a především po vydání územního rozhodnutí," dodal Brychta.

Podle Alternativy nikdo neprokázal, že D3 přes Posázaví bude pro stát ekonomicky i dopravně výhodná a vyřeší problémy na silnici I/3. "S přihlédnutím na možnost prodloužit D4 do Českých Budějovic či potenciál modernizace silnice I/3 (včetně obchvatů obcí) je uvažovaná středočeská D3 ze všech možných dopravních spojení mezi Prahou a Jihočeským krajem nejkomplikovanějším, nejdražším, nejškodlivějším a pravděpodobně také nejzbytečnějším projektem," tvrdí kritici.

Brychta namítl, že vhodnost trasy se již v minulosti několikrát řešila, a to s opakovaným výsledkem, jímž bylo potvrzení západního koridoru. Toto umístění stavby má podle něj jednoznačnou dopravně-inženýrskou logiku. S řadou aspektů uvedených v posudcích odpůrců již ŘSD podle Brychty pracovalo v dílčích řízeních či při zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí.

"Co se týče alternativního návrhu, tedy přidání pruhů ke stávající I/3 a výstavbě obchvatů dotčených měst a obcí, ministerstvo dopravy tuto variantu dlouhodobě odmítá a již několikrát vyvrátilo, že by rozšíření silnice I/3 mohlo nahradit plánovanou dálnici D3 v západním koridoru," uvedl mluvčí. Podle něj se nelze domnívat ani to, že pro obsluhu celého východního prostoru od Vltavy, tedy Benešovska, Táborska a Třeboňska, může sehrát nějakou roli dálnice D4.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách je schvalovací proces stále na začátku. Středočeská část má měřit 60 kilometrů. Koridor dálnice má být tvořen pěti úseky: Praha-Jílové, Jílové-Hostěradice, Hostěradice-Václavice, Václavice-Voračice a Voračice-Nová Hospoda.