Cime 3 kvartal 2024

Výstavba bytů na Slovensku loni klesla, byla ale vyšší než před covidem-19

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Výstavba bytů na Slovensku loni mírně klesla, ve srovnání s obdobím před vypuknutím epidemie nemoci covid-19 byla naopak vyšší. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Realitní trh v zemi v uplynulých měsících ochladl.

Loni úřady na Slovensku zkolaudovaly 20.220 bytů, což bylo o 2,1 procenta méně než v předchozím roce. Výsledek byl ale o 16 procent lepší než v období před koronavirovou krizí, která v zemi propukla před třemi lety.

Z regionálního hlediska pokračoval trend bytové výstavby hlavně v Bratislavě a okolí, kde je nejvyšší životní úroveň z celé země a kde je bydlení nejdražší. Zhruba každý pátý postavený byt loni připadl na Bratislavský kraj.

Loni na Slovensku, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, začala výstavba 21.000 nových bytů. To byl o 16 procent nižší počet než v roce předchozím a znamenalo to mírný pokles proti období před covidem-19.

Trh s bydlením na Slovensku podle analytiků a realitních makléřů v posledním období ochladl. Přispělo k tomu zvýšení úrokových sazeb, které lidem ztížilo přístup k hypotečním úvěrům. Byty a domy na Slovensku loni v posledním čtvrtletí podle dřívějších údajů statistiků zlevnily proti předchozím třem měsícům o 0,8 procenta, předtím jejich ceny opakovaně překonaly dřívější maxima.