husqvarna

Výstava ukazuje tradici amerických rámových dřevostaveb

Praha 28. dubna (ČTK) - V Galerii Jaroslava Fragnera dnes začala výstava, která představuje dřevěné rámové konstrukce jako typický severoamerický stavební prvek i estetický fenomén. Podle pořadatelů výstavy jsou architekty i historiky architektury neprávem přehlížené, přestože v USA patří tento stavební systém k nejběžnějším způsobům výstavby rodinných domů a je jedním ze symbolů Ameriky již po bezmála dvě století. Výstava American Framing potrvá do 26. června.

Výstavu připravili Paul Andersen a Paul Preissner, architekti a pedagogové z univerzity v Chicagu. Rámové dřevostavby podle nich nemají vysoké odborné renomé ze stejných příčin, jaké stojí za jejich popularitou, tedy proto, že jsou jednoduché, levné a málo robustní. Právě tyto vlastnosti přinášejí flexibilitu rámových konstrukcí, umožňující mnohost forem, kompozic, způsobů provedení, přístupů i stylů.

"Určitá dočasnost i nadbytečnost staveb totiž umožňuje improvizaci při projektování i výstavbě, kreativní práci s detaily či průběžné renovace. Jde o příčinu i následek typické americké náchylnosti ke všemu novému, což je přímým protikladem stability, která se často považuje za základ klasické architektury," míní autoři.

V Galerii Jaroslava Fragnera představí systém american framing dřevěné modely historických budov doplněné fotografiemi. Vystavené modely demonstrují na několika příkladech historii užití rámových dřevostaveb od prvních pokusů přes nouzové přístřešky po přírodních katastrofách až po rodinné domy. Na modelech je rozpoznatelná šíře forem, velikostí, typologie, konstrukčních detailů a dalších prvků, jež lze u této jednoduché stavební technologie použít.

Na fotografiích je zachycená stavba, systém práce i samotní obyvatelé. Výstavu doplňuje před Betlémskou kaplí instalace, kterou pro pražskou výstavu navrhli kurátoři výstavy. Tato konstrukce demonstruje základní princip rámové konstrukce, lišící se od evropské stavební tradice hlavně svou jednoduchostí.

Rámové dřevostavby pomohly na počátku 19. století rychlé expanzi osadníků směrem na západ a zpřístupněním výstavby z hlediska materiálu, financí i samotné realizace se staly symbolem demokratických principů, tedy nejvýznamnějších idejí Spojených států. Jejím základem je snadný systém two-by-four odvozený z rozměrů snadno dostupných nebo snadno transportovatelných hranolů s příčným průřezem dva krát čtyři palce a levných hřebíků.

Flexibilita takové konstrukce umožňuje typologickou i vizuální rozmanitost. Je stále oblíbená, neboť na rozdíl od zděné nebo betonové stavby umožňuje snadnou přestavbu či proměnu. Stejně tak rychlost její výstavby odpovídá americké mentalitě a požadavku rychlých změn či stěhování.

Na chicagské univerzitě se tématem zabývali proto, že Chicago je označováno nejen jako město prvního mrakodrapu, ale i první dřevostavby s rámovou konstrukcí, která vznikla v roce 1832 podle návrhu George Washingtona Snowa.