Komatsu potřebu bagr

Vysokorychlostní trať na jižní Moravě se do koridoru napojí u Rakvic

(ČTK) - Vysokorychlostní trať (VRT), kterou Správa železnic (SŽ) plánuje na jihu Moravy, se do současné trati z Brna do Břeclavi napojí u Rakvic. Původně se přitom plánovalo napojení blíže k Brnu, u Šakvic. Správa železnic také vyhlásila zakázku, v které projektanti pro zhruba 11 kilometrů dlouhý úsek na jižní Moravě vypracují dokumentaci pro územní rozhodnutí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SŽ Jan Nevola.

"Nové napojení do stávajícího koridoru u Rakvic umožní plynulejší jízdu vlaků, oproti původnímu sjezdu u Šakvic bude také kapacitnější," uvedla SŽ v tiskové zprávě.

Původně plánovaný šakvický sjezd měl být jednokolejný a vlaky by na něm musely jezdit sníženou rychlostí. Nové napojení u Rakvic bude mimoúrovňové, což projektantům podle SŽ umožní navrhnout v místě dvoukolejnou trať s rychlostí 230 km/h.

Kvůli tomu, že napojení rychlodráhy do současné trati z Brna do Břeclavi se o několik kilometrů posune, bude potřeba vypracovat detailní technický návrh pro potřeby územního řízení. Vyhlášení zakázky podle SŽ neovlivní harmonogram prací na této VRT, projekční práce se budou dělat uceleně pro celý úsek Modřice - Rakvice. První vlaky by na trať, kde se počítá rychlostí až 320 km za hodinu, mohly vyjet v roce 2030.