Mercedes

Vysoké Mýto se připravuje na zklidnění dopravy po dokončení obchvatu města

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) (ČTK) - Vysoké Mýto se připravuje na zklidnění dopravy po dokončení obchvatu města, který vytvoří úsek dálnice D35 Vysoké Mýto - Džbánov. D35 kolem Vysokého Mýta sice bude hotová až v roce 2026, radnice se ale chce připravit již nyní na dobu, až silný tranzitní provoz z ulic zmizí. Postupně chce dopravu v některých lokalitách zklidnit a využít uvolněného průtahu městem například ke změně zajíždění autobusů na nádraží, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Krejza. Další úlevu městu a odklon části dopravy přinese v budoucnu přivaděč na D35 od Chocně, který plánuje vybudovat Pardubický kraj.

Radnice se nejdříve zaměří na Komenského ulici v celé její délce, která obkružuje centrum města. Nechala si zpracovat studii zklidnění dopravy, některé její prvky bude možné vybudovat až po dokončení úseku D35 Vysoké Mýto - Džbánov. Postupně vzniknou tři zvýšené křižovatky, které provoz zbrzdí, a dva zpomalovací pruhy na přechodech. Na křižovatce U Tejnorů by v budoucnu mohl být snížen počet jízdních pruhů ze současných tří na dva.

Po vybudování dálničního obchvatu bude také možno napojit autobusové nádraží přímo na dnešní silnici I/35, která tvoří průtah městem. Zamezilo by to projíždění autobusů Komenského ulicí, kudy nyní autobusy musí na nádraží přijíždět.

V budoucnu bude město hledat možnosti zklidnění dopravy i v dalších lokalitách. Po dokončení přivaděče na D35 od Chocně by bylo možné upravit ulice Pražská, Čelakovského a Hálkova.

Podobně zvažuje, jak naložit s průtahem vedoucím poblíž centra, vedení Litomyšle. Po dokončení dálničního obchvatu by část silnice I/35 mohla sloužit zčásti jako záchytné parkoviště a cyklostezka.