Cime 2 kvartál 2024

Vysoké Mýto bez dotace nemůže začít stavět nový domov pro seniory

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) (ČTK) - Vysoké Mýto na Orlickoústecku připravuje výstavbu domova pro seniory v lokalitě za pivovarem. Současný Dům pokojného stáří je již dispozičně nevyhovující a začíná být v havarijním stavu. Radnice se ale obává toho, že nákladnou stavbu bez pomoci dotace nezaplatí, řekl ČTK starosta František Jiraský (Nestraníci).

"Máme podanou žádost o územní rozhodnutí, ovšem financování se pořád jeví jako nereálné. Čekáme na to, jestli se objeví nějaké možné dotace, a pokud ne, stavbu zatím nebudeme zahajovat," uvedl Jiraský.

Nová čtyřpodlažní budova by měla 80 klientům poskytovat mnohem lepší podmínky než současný objekt, bude kompletně bezbariérová. V každém patře bude jídelna, v jednom křídle kaple sahající přes dvě patra. K dispozici bude i zahrada a ordinace praktického lékaře.

V současnosti by město mohlo dotaci na domov pro seniory získat, musel by však mít výrazně méně lůžek a příspěvek by dosáhl jen 80 milionů korun. Navzdory úsporné úpravě původního projektu radnice odhaduje náklady na investici na 300 milionů korun bez DPH.

Nynější domov je v jednom z panelových domů na vojenském sídlišti po sovětské armádě, který byl po odchodu vojsk počátkem 90. let přestavěn na Dům pokojného stáří. Po 30 letech je budova morálně zastaralá a nemá odpovídající parametry. "Začíná být v havarijním stavu. Praskají rozvody vody, které se musí opravovat, začínají odcházet podlahy, drolí se v místech, kde se nejvíc jezdí s vozíky. Dělat za provozu podlahy je skoro nemožné," uvedl Jiraský.

Po přestěhování klientů do nového objektu by bývalý vojenský panelový dům město opravilo. Zřejmě by jej využilo znovu na byty.

Vysoké Mýto v lednu 2011 otevřelo nově postavený domov pro seniory. S náklady na vybudování přes 150 milionů korun byl největší investicí města od roku 1990. Má kapacitu až 100 lidí, provoz zajišťuje specializovaná obecně prospěšná společnost Ledax.