husqvarna

Vysočina připravuje stavbu parkovacího domu v Třebíči, začít by mohla za rok

Jihlava 11. ledna (ČTK) - Kraj Vysočina by měl do dvou týdnů uzavřít smlouvu na dodání projektové dokumentace na stavbu parkovacích domu u Nemocnice Třebíč. Předpokládané náklady na projektovou dokumentaci jsou 8,5 milionu korun. Odhadované náklady stavby jsou asi 165 milionů korun. Parkovací dům pro 218 aut by se mohl začít stavět v dubnu příštího roku. Novinářům to dnes řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Do výběrového řízení na dodavatele projektové dokumentace se přihlásilo pět uchazečů, nyní plyne lhůta pro podání námitek. Po jejím vypršení kraj zveřejní vítěze i cenu, kterou za projekt požaduje. Odhadované náklady podle Schreka zohledňují to, že stavba má postupovat takzvanou metodou BIM (Informační model budovy). Metoda představuje vytváření a správu dat budovy při jejím životním cyklu, od návrhu po demolici. Má předcházet chybám v projektové dokumentaci, pracuje s rozpočty či harmonogramy.

Stavba se čtyřmi nadzemními podlažími bude podle hejtmana prvním parkovacím domem, do kterého Vysočina investuje. Stát má na pozemcích kraje a částečně města Třebíče, které se bude na stavbě podílet. V provozu by mohl parkovací dům být v říjnu 2024.

"Je možné, že o dalším parkovacím domě se bude jednat například v Havlíčkově Brodě, kde taktéž vidíme potřebu pro krajskou nemocnici, aby byl dostatek parkovacích míst. To znamená, že i s Havlíčkovým Brodem bude zřejmě v tomto roce vedená diskuze o nějakém společném projektu," řekl Schrek.