husqvarna

Vysočina pokračuje v přípravě čtyř obchvatů potřebných pro stavbu bloku Dukovan

Jihlava 31. ledna (ČTK) - Vysočina pokračuje v přípravě čtyř silničních obchvatů, které budou potřeba i kvůli přepravě rozměrných a těžkých dílů nového jaderného bloku Dukovan. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na to kraj tento rok dostane 43 milionů korun, podobnou částku jako vloni. Peníze použije především na výkupy pozemků. Projektové dokumentace už jsou připravené, řekl dnes novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Radní kraje dnes rozhodli o uzavření smlouvy se státním fondem pro letošek. Krajská samospráva by chtěla do tohoto roku rovněž převést 24 milionů korun od SFDI z loňska, které Vysočina nestihla vyčerpat. Celkem by tak měl kraj mít na pokračování příprav silničních obchvatů 67 milionů korun.

"Projektově je to nachystáno, pouze v Okříškách se dopracovává dokumentace pro stavební povolení," řekl hejtman k přípravě obchvatů. Kromě obchvatu Okříšek by měl kraj na svých silnicích kvůli Dukovanům vybudovat obchvaty města Brtnice, Zašovic a Slavětic. Schrek doplnil, že mezi stavby důležité i kvůli přepravě dílů nového dukovanského bloku byla komisí státního fondu zařazená rovněž druhá část jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Stavba první části tohoto obchvatu začala minulý rok.

Podle předpokladu kraje by měly být obchvaty hotové do roku 2029. O jejich vybudování ale podle hejtmana rozhodne státní fond, který by měl zároveň na stavby těchto obchvatů poskytnout peníze.

Obchvat Slavětic by podle údajů kraje měl měřit přes tři kilometry a obchvat Zašovic dva kilometry. U Brtnice ležící na trase mezi Jihlavou a Třebíčí plánuje kraj postavit 3,8 kilometru nové silnice II. třídy.

Na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany dostala energetická společnost ČEZ v závěru minulého roku tři nabídky. Zájem mají francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Stavba bloku by mohla začít v roce 2029, dokončena má být do roku 2036.