Cime 2 kvartál 2024

Vysočina hledá projektanta nového pavilonu a parkovacího domu Nemocnice Jihlava

Jihlava 27. září (ČTK) - Kraj Vysočina hledá projektanta nového pavilonu a parkovacího domu v Nemocnici Jihlava. Odhadované náklady na stavbu, která by mohla začít v roce 2025, jsou 1,5 miliardy korun, třetina z toho připadá na parkovací dům. Na projektovou dokumentaci má kraj vyhrazených více než 50 milionů korun, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

Stavba bude podle ní vznikat metodou BIM (Informační model budovy). "Proto máme projektování stanoveno na 1,5 roku, bude to poměrně náročná záležitost. Lhůta pro podání nabídek bude do 5. prosince," řekla Hajnová. Takzvaná metoda BIM z anglického Building Information Modelling zavádí do stavebního procesu digitální technologie, vytváří se při ní správa dat budovy při jejím životním cyklu, od návrhu po demolici. Má předcházet chybám v projektové dokumentaci, urychlit výstavbu a přinést finanční úspory.

Nový pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím by měl nahradit budovu současné rehabilitace, do které by mohlo přesídlit ředitelství nemocnice a ordinace. Nový pavilon bude nedaleko dnešní budovy rehabilitace. Jeho součástí bude i trakt se dvěma operačními sály.

Vedle pavilonu je plocha určená pro parkovací dům s asi 400 parkovacími místy. Nové objekty s dalšími budovami nemocnice propojí nové spojovací chodby.

Stavbu by mohly částečně pokrýt dotace, o které bude kraj žádat. Podporu pro následnou péči očekává Hajnová v Integrovaném regionálním operačním programu.

Z výroční zprávy Nemocnice Jihlava vyplývá, že rehabilitační oddělení se lodi staralo o 282 lidí, oddělení geriatrie a následné péče mělo asi 550 případů. Rehabilitační oddělení má 20 lůžek. Oddělení geriatrie a následné péče má 70 lůžek, pět z nich je sociálních, dalších 15 lůžek je určených pro paliativní péči.