Komatsu potřebu bagr

Vysočina chystá aktualizaci územní dokumentace kvůli vysokorychlostní trati

Jihlava 22. listopadu (ČTK) - Kraj Vysočina chystá aktualizaci zásad svého územního rozvoje kvůli plánované vysokorychlostní trati (VRT). Do dokumentace by měl být zanesený koridor VRT, který počítá s přímým napojením nové železnice na krajskou Jihlavu. Novinářům to řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) po dnešním jednání krajské rady. Se starosty obcí a lidmi, jimž se navržená trasa nové železnice nelíbí, chce kraj jednat.

"Už celé dva roky se snažíme tu věc pokud možno komunikovat a nějakým způsobem posouvat," řekl Schrek. Příští rok na jaře by chtěl kraj uskutečnit setkání s obcemi, jichž se záměr dotýká, na které by měli přijít také zástupci Správy železnic a ministerstva dopravy. Hejtman uvedl, že o účast požádal dopisem rovněž ministra dopravy Martina Kupku. (ODS).

Vysokorychlostní trať má vést mezi Prahou a Brnem kolem Jihlavy. Schválená studie proveditelnosti počítá se stavbou terminálu v Jihlavě - Pávově. Správa železnic podle dřívějších údajů prověřovala více tras vedení VRT přes Vysočinu. O variantu s terminálem u Jihlavy se zasazovali zástupci kraje i Jihlavy, kritizovaly ji ale některé obce na trase.

Radní kraje dnes projednali zahájení veřejné zakázky na aktualizaci územní dokumentace. Nově by v ní měla být zanesená trasa VRT mezi Novou Vsí u Světlé nad Sázavou a Blízkovem u Měřína. Podle webu kraje to je zakázka s očekávanou hodnotou 2,5 milionu korun bez daně.

"Předpokládáme, že dokumentace bude zhotovitelem předána někdy do konce roku 2023. Je potřeba říci, že to není úplně snadné, ale předpokládáme, že zhruba v tomto období bychom měli mít aktualizaci hotovou," uvedl hejtman. Kraj podle něj chce, aby byly nějakým způsobem vypořádané podněty týkající se obcí, obyvatel a jejich majetku, zároveň má zájem na tom, aby nebyl povolovací proces VRT blokovaný dlouhodobě. "Protože jsme přesvědčení, že ten přínos pro Českou republiku, region Vysočina a pro krajské město Vysočiny tady je," řekl.

Stát si od výstavby vysokorychlostních tratí slibuje výrazné navýšení kapacity železniční sítě a zrychlení spojení na vytížených tratích. O výstavbě se v Česku hovoří od 90. let, přípravy však začaly až v posledních letech. V současnosti je na českých železnicích maximální povolená rychlost 160 kilometrů v hodině. Nejrychlejší trasy připravovaných rychlotratí by v budoucnu měly umožnit rychlost až 320 kilometrů v hodině, další části jsou chystané pro rychlost okolo 200 kilometrů.