Komatsu potřebu bagr

Vysočina chce prodloužit a zrychlit datovou síť Rowanet za 126 milionů korun

Jihlava (ČTK) - Kraj Vysočina chce rozšířit svou páteřní datovou síť Rowanet, která umožňuje připojení na vysokorychlostní internet. Dalším cílem chystané investice za 126 milionů korun je zrychlení přenosu dat na této optické síti. Na projekt kraj požádá o příspěvek v evropském programu IROP. Zlepšit by se díky němu mělo také připojení k internetu na středních školách, kde s ním mají zatím problémy. Podání žádosti o dotaci dnes schválila rada kraje, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Hejtmanství předpokládá, že je možné na tento projekt dostat dotaci do 70 milionů korun. "To znamená, v tuto chvíli počítáme s vlastním spolufinancováním zhruba v objemu 56 milionů korun," řekl hejtman.

Síť Rowanet podle údajů na webu buduje kraj od roku 2004, aby zajistil dostupnost vysokorychlostního internetu na území Vysočiny, zejména pro veřejnou správu. Síť nyní měří okolo 400 kilometrů a připojuje 16 měst, deset obcí a zhruba 200 institucí.

"Rozvoj krajské páteřní sítě Rowanet považujeme za obrovský přínos," řekl hejtman. Uvedl, že kromě obcí a veřejných institucí má síť význam i pro obyvatele. Nové přístupové body by díky chystanému projektu měla získat města Jemnice a Polná, někde by měla být zvýšená kapacita nynějších bodů nebo vytvořené nové záložní trasy do kritických bodů sítě.

Kraj také počítá s vytvořením wifi přístupů k internetu na středních školách. "Protože jsme zjistili, že některé naše školy mají velký problém s vysokorychlostním připojením," uvedl.

Na rozvoj krajské páteřní datové sítě dnes radní kraje zároveň vyhlásili veřejnou zakázku. Projednali také vytvoření platebního portálu, který bude sloužit k bezhotovostním platbám směrovaným kraji a jeho organizacím, využívat ho budou moci také obce, které o to projeví zájem. "Kraj Vysočina se snaží v rámci on-line služeb a připojení prostřednictvím vysokorychlostních datových sítí maximálně přinést užitek obyvatelům," uvedl hejtman.

U platebního portálu má Vysočina v plánu využít systém vytvořený Středočeským krajem. "My se k němu můžeme připojit bezplatně," řekl Schrek. Výhledově by tento platební portál mohl sloužit i cestujícím v regionální dopravě.