Cime 2 kvartál 2024

Vysočina chce letos najít dodavatele pro nový depozitář novoměstské galerie

Jihlava (ČTK) - Kraj Vysočina chce letos najít společnost, která v Novém Městě na Moravě upraví hospodářský objekt na depozitář krajské Horácké galerie. Předpokládané náklady jsou 32,5 milionu korun. Nový depozitář má sloužit pro uložení sbírek skla a plastik. Novinářům to dnes řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Horácká galerie sídlí v novoměstském zámku. Součástí jeho areálu jsou i hospodářské stavby, které jsou v havarijním stavu. Z nich má vzniknout depozitář s plochou asi 420 čtverečních metrů.

"Soutěž (na dodavatele) by měla probíhat v létě a realizace projektu je rozepsána do července 2026," řekl Schrek. Dodal ale, že kraj bude chtít s vybranou firmou jednat o možnosti zkrácení doby stavby, aby měla galerie depozitář k dispozici už v roce 2025. "Protože se nám nabízí moc hezké výročí. Budeme si v roce 2025 připomínat, že uplyne 100 let od úmrtí sochaře Jana Štursy. A protože to bude významná události jak pro galerii, tak pro město, byli bychom rádi, kdyby se nám to podařilo stihnout," řekl Schrek.

Na nový galerijní depozitář získal kraj evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, z vlastních peněz uhradí 15 procent nákladů.

Horácká galerie je jednou ze tří galerií zřizovaných Krajem Vysočina, má přes 10.000 sbírkových předmětů, včetně obrazů, kreseb a grafik nebo plastik a sklářských artefaktů. K dispozici má zámek, který do roku 1948 patřil brněnskému Ústavu šlechtičen. Později v něm byly byty, lesní učiliště a v části sídlila galerie založená v roce 1964. Nabízí stálé expozice několika významných sochařů včetně Vincence Makovského a Jana Štursy, který se v Novém Městě na Moravě narodil v roce 1880.