Komatsu potřebuju Bagr

Vysočina bude napotřetí vybírat firmu na obchvat Jihlavy za 550 milionů korun

Jihlava 28. června (ČTK) - Kraj Vysočina se potřetí pokusí vybrat firmu na stavbu části silničního obchvatu Jihlavy. Minulá řízení se protahovala kvůli námitkám a odvoláním účastníků, vybraná firma Metrostav Infrastructure nakonec z druhého řízení letos zjara odstoupila. Na stavbu 2,4 kilometru nové silnice má kraj šanci čerpat dotaci 307 milionů korun. O zahájení nového zadávacího řízení na tuto zakázku dnes rozhodla krajská rada. Novinářům to řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Nová silnice má propojit výpadové trasy I/38 na Znojmo a II/405 na Třebíč.

"Vypíšeme zakázku a uvidíme, jak to dopadne," řekl hejtman. Pokud by tentokrát výběr stavební firmy proběhl bez problémů, mohly by podle něj začít práce už na podzim. "V tuhle chvíli se budeme snažit, samozřejmě, aby stavba probíhala co nejrychleji, abychom vyčerpali maximální objem přislíbené dotace," uvedl.

Aby kraj mohl vybrat celou dotaci, měla by být stavba silnice dokončená ke konci příštího roku. Podle hejtmana je šance, že bude lhůta prodloužená o půl roku, tedy do června 2024. Podle původních předpokladů ale kraj počítal s tím, že vybudování této části obchvatu potrvá přes dva roky.

Původně chtěla krajská samospráva postavit najednou celý jihovýchodní obchvat Jihlavy měřící 5,5 kilometru, kvůli průtahům ve výběrovém řízení na dodavatele stavbu později rozdělila na dvě části. Oznámení o zahájení nového zadávacího řízení na jižní část tohoto obchvatu zveřejnil kraj ve věstníku loni v květnu. Výběr firmy letos zopakoval podle doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Vybraná firma Metrostav Infrastructure oznámila odstoupení z řízení 1. dubna. Mimo jiné uvedla, že se řízení protahuje a náklady ve stavebnictví kvůli válce na Ukrajině stouply.

Hejtman dnes připomněl to, že se tato firma ucházela o zakázku už dvakrát. Teď se ale rozhodnutím soudu nemůže veřejných zakázek účastnit, stejně jako její mateřská firma Metrostav.

V posledním výběrovém řízení předpokládal kraj hodnotu zakázky 455 milionů korun bez DPH. Podle přepracovaného podkladu se očekávaná hodnota stavby zvýšila o 97,5 milionu korun bez daně na 552,5 milionu. "Což je obrovská částka. Ale uvědomujeme si, že obchvat Jihlavy je pro budoucnost a dopravní obslužnost Vysočiny poměrně zásadní," řekl Schrek.

Celý jihovýchodní obchvat by měl z jihlavských ulic odvést tranzitní dopravu mezi Žďárskem a nájezdem k dálnici D1 u Jihlavy a výpadovými silnicemi směrem na Třebíč a na Znojmo.

Stavba druhé navazující části jihovýchodního obchvatu Jihlavy bude podle hejtmana důležitá kvůli přepravě těžkých dílů při stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. U této stavby proto kraj počítá s podporou ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).