Komatsu potřebu bagr

Vyškov pokračuje s budováním cyklostezky Cukrovarská dráha, propojí několik obcí

Vyškov (ČTK) - Vyškov pokračuje s budováním cyklostezky Cukrovarská dráha, která propojí Vyškov a Kozlany a obce mezi nimi. Dva ze čtyř vyškovských dílů jsou od loňska hotové, celá trasa by mohla být hotová v roce 2024. Vyškovská radnice o tom informovala na svém webu. Stezka bude dlouhá 14 kilometrů, celkové náklady na stavbu by měly činit zhruba 93 milionů korun.

Kromě Vyškova a Kozlan cyklostezka propojí Hlubočany, Lysovice, Kučerov a Bohdalice-Pavlovice. Loni stavební firma v případě Vyškova položila novou asfaltovou vrstvu od ulice V Brňanech, okolo zahrad po rybník Kačenec. Šlo o víc než 900 metrů, investice překročila 2,4 milionu korun. Město práce zajistilo bez dotace.

Délka trasy ve vyškovském katastrálním území je téměř 3,5 kilometru, pak následuje katastr Hlubočan. Bezmála 1,9 kilometru tvoří třetí úsek od hráze rybníka přes silnici a pokračuje souběžně s dálnicí směrem na Hlubočany. "V případě stávající obslužné komunikace proměnlivé šířky nás letos čekají pouze drobné lokální opravy, které se budou týkat zejména nerovností a nejrůznějších prasklin," uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).

Stavebně náročný bude poslední díl. Vyškov stejně jako další obce, přes jejichž katastry Cukrovarská dráha povede, dosáhl na dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury. Město získalo na téměř sedmisetmetrový, ale technicky komplikovaný úsek, přes sedm a čtvrt milionu korun.

"Zatímco u dvou hotových dílů jsme na stávající podklad přidávali další vrstvu, tady to bude podstatně obtížnější. S ohledem na únosnost podloží jsme navrhli konstrukci cyklostezky o zhruba půlmetrové tloušťce s povrchem z asfaltobetonu. V trase zároveň stavební firma vybuduje dva propustky, aby při vydatných deštích nezůstávala na přilehlých polích stát voda," uvedl Celý.

Práce na úseku začaly mimo jiné odstraněním dřevin. "Úsek vede v remízku, který připomíná přírodní prales s drobnějšími náletovými dřevinami i částečně proschlými a polámanými stromy. Po vykácení a vyčištění vznikne zhruba pět metrů široký pás," sdělil Celý. Doplnil, že v případě Vyškova má být hotovo na podzim.

Cyklostezka bude napojená na část už postavené stavby v katastrálním území Kozlan. Bude věrně kopírovat bývalou dráhu, která existovala v letech 1906 až 1961, po níž se svážela řepa do vyškovského cukrovaru. Povedou z ní odbočky podél Hlubočanského potoka do Hlubočan, krátká odbočka po existující cestě do Lysovic a odbočka do Bohdalic-Pavlovic. Starostové předpokládají, že cyklostezku budou využívat jak lidé, kteří dojíždějí do zaměstnání do Vyškova, tak rodiny k výletům či rodičům k vycházkám s kočárky nebo odrostlejšími dětmi.