Mercedes

Vyškov chce letos nechat opravit dvě desítky bytů

Vyškov 7. června (ČTK) - Vyškov chce letos nechat opravit na dvě desítky bytů. Plánuje především renovace už nevyhovujících bytových jader. Zastaralá umakartová jádra nahradí zděná. Celková výše investice se bude pohybovat asi kolem šesti milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Kočí.

Město má ve vlastnictví 179 bytů pro seniory v domech zvláštního určení v Polní a Tyršově ulici. Dalších 12 bezbariérových bytů slouží zdravotně postiženým v lokalitě Hybešova. Město vlastní i dalších 247 bytů v několika lokalitách, a to buď standardní byty, nebo byty přidělované sociálně potřebným.

Podle města rozsah a náročnost oprav neumožní provádět stavební práce za plnohodnotného užívání bytů. "Držíme nějaké volné byty na Polní 5, u kterých jsme začali. Tím, že v nich nebydlí nájemníci, je to samozřejmě snazší. Podobně budeme postupovat i v jiných lokalitách. Letos bychom rádi zrekonstruovali na dvě desítky městských bytů. Samozřejmě každá jednotka je trochu jiná, podle toho se bude lišit i rozsah prací," uvedl na webu radnice místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL). Doba oprav jednoho bytu se podle něj odhaduje na tři až čtyři týdny.

První na řadě byly čtyři byty v Polní 5. "V jejich případě jde o výměnu bytových umakartových jader za jádra vyzděná včetně rozvodů vody, odpadu a opravy elektroinstalace v celé bytové jednotce," popsal úpravy Celý. Práce na bytech za téměř jeden a čtvrt milionu korun začaly v dubnu a hotovo má být tento měsíc. Ve druhé polovině roku hodlá město opravit dalších šest bytů znovu na adrese Polní 5 a deset bytů v domě Puškinova 2.

Kromě bytových jader a řešení havárií či poruch město do bytového hospodářství investuje každoročně. Letos je tak v plánu mimo jiné čištění ventilačního potrubí v obou domech s pečovatelskou službou v Tyršově a Polní ulici. Na druhé z adres se počítá i s opravou střechy. Práce na ní už začaly, cena přesahuje 1,7 milionu korun. U bytového domu v Puškinově ulici je v plánu i oprava tří stoupaček.