Komatsu potřebu bagr

Vyšetřovatelé: Katedrála v Nantes mohla být zapálena úmyslně

Nantes (Francie) 18. července (ČTK) - Požár, který dnes poškodil pozdně gotickou katedrálu z přelomu 15. a 16. století v západofrancouzském Nantes, mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování možného trestného činu žhářství, protože vyšetřovatelé našli tři různá ohniska požáru. Agentuře AFP to řekl nantský státní zástupce Pierre Sennès. Nikdo zatím nebyl obviněn, svědky neštěstí vyslechne policie.

Oheň se v odpoledních hodinách podařilo zcela uhasit. Plamenů a dýmu stoupající z nitra katolického chrámu si všimli kolemjdoucí, záchranáři byli na místo přivoláni v 07:44 SELČ. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat kolem desáté hodiny dopoledne.

Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že dnešní škody tak rozsáhlé nebudou.

Nejhůře zasažené byly velké katedrální varhany, za nimiž také hořelo a které jsou úplně zničené, uvedl šéf hasičů Laurent Ferlay. Žár roztříštil i původní vitrážová okna z 16. století a poškodil malbu z 19. století, která byla vyhotovena v Římě.

"Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla," dodal však Ferlay.

Podle zástupce radnice, na kterého se odvolává agentura AP, oheň vypukl uvnitř katedrály a jeho příčina není známa. První vyšetřování zatím neobjevilo stopy po vloupání. "Na vchodech jsme z vnější strany nenašli žádné známky vloupání," uvedl Sennès.

"Byl to obrovský šok. Je to velice smutné," řekla televizi BFM TV Cecile Renaudová z nedalekého pekařství, která záchranáře přivolala, když uviděla velké plameny.

Místo neštěstí odpoledne navštívil francouzský premiér Jean Castex, kterého doprovázeli ministryně kultury Roselyne Bachelotová a ministr vnitra Gérald Darmanin. "Stát převezme svůj díl zodpovědnosti (za obnovu)," slíbil Castex.

Podporu hasičům vyjádřil na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron, který je na summitu EU v Bruselu. Katedrálu označil za "gotický šperk".

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci města na řece Loiře oheň nezasáhl poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Plameny se v ní rozhořely i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy poničily hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

V roce 2015 v Nantes zachvátil velký oheň další katolický chrám. Poničil tři čtvrtiny střechy baziliky svatého Donáta a svatého Rogáta z 19. století.

nim vjn ank