Cime 3 kvartal 2024

Výrobky z podhoubí by v budoucnu mohly nahradit ve stavebnictví polystyren

Praha (ČTK) - Podhoubí by v budoucnu mohlo ve stavebnictví nahradit polystyren a podobné materiály. Počítá s tím společný projekt Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) a spolku MYMO, který dnes v Praze představili jejich zástupci. V letošním roce chtějí testovat vlastnosti materiálů vyrobených z podhoubí a jejich perspektivu pro využití ve stavebnictví.

Materiály z podhoubí se už v současnosti využívají například pro výrobu obalů nebo pro dekorativní předměty. Podle Jakuba Seiferta ze spolku MYMO ale má materiál vhodné vlastnosti i pro stavebnictví, protože je lehký, málo hořlavý a zároveň se v horku nerozpouští. Vzhledem ke struktuře podhoubí také funguje jako dobrá izolace. V budoucnu by tak mohl nahradit například polystyrenové obklady a podhledy nebo příčky ze sádrokartonu.

Při výrobě materiálu odborníci využívají to, že podhoubí při růstu propojuje organický materiál, kterým se živí. Podhoubí tak funguje jako lepidlo propojující například slámu, piliny nebo rozdrcený karton. Zároveň je možné ho tvarovat podle stanovené formy. Když podhoubí formu zaplní, výrobek se vysuší, čímž se zastaví jeho růst. Povrch výrobku pokrývá vrstva odpuzující vodu.

Materiály z podhoubí využívají celulózový odpad, zároveň jsou samy biologicky rozložitelné, čímž by se podle SSČS a MYMO snížilo množství odpadů ve stavebnictví. Výrobky přitom neobsahují žádné spory, kterými by se houba šířila. Nejsou ani nebezpečné pro zdraví, protože se pro ně používá podhoubí jedlých hub, jako jsou hlíva ústřičná nebo reishi.

Generální ředitel SSČS Libor Vošický očekává, že projekt pomůže k rozšíření a běžnému využívání výrobků z podhoubí ve stavebnictví. V letošním roce SSČS a MYMO společně s odborníky z české akademické sféry chtějí prověřit vlastnosti výrobků, které by lépe definovaly jejich budoucí uplatnění ve stavebnictví. Seifert uvedl, že při masové produkci by měla být cena výrobků z podhoubí srovnatelná s cenou polystyrenu.