husqvarna

Výrobci modulů už pocítili zvýšenou poptávku, ne vždy ale dokážou vyhovět

Vizovice (Zlínsko) 14. března (ČTK) - Výrobce modulárních systémů Koma Modular z Vizovic zaregistroval v souvislosti s válkou na Ukrajině zvýšený zájem o sanitární a ubytovací kontejnery. Jen za uplynulý víkend se firmě ozvalo několik zájemců, řekla dnes ČTK marketingová ředitelka firmy Marie Schüller. Řadu dotazů od měst i státu zaznamenal také výrobce obytných kontejnerů STG Trade z Bruntálska. Patří však mezi menší firmy v oboru, a poptávku tak nedokáže uspokojit.

Na společnost Koma Modular, která ročně vyrobí 2000 až 3000 modulů, se obracejí s dotazy zájemci z Česka i zahraničí. "Je to ovšem velice nekoordinované, nesystematické. Dotazy jsou většinou typu: potřebujeme školku pro 200 dětí, dejte nám termín a cenu," popisuje Schüller.

Problém může být také s legislativou, která podle manažerky není na rychlou reakci připravená. Jako příklad uvádí školku o rozloze 470 metrů čtverečních, kterou firma měla skladem. Zájem o ni projevil soukromý investor s Prahy. "Na vlastní náklady jsme předělávali zásuvky v celém objektu, ale úřednice začala dělat komplikace a chtěla spoustu razítek, aby stavbu povolila," uvedla Schüller. Uvítala by proto pružnější pravidla umožňující například zkrácené řízení nebo možnost dodatečného stavebního povolení.

Koma Modular dodává modulární stavby, které slouží jako sídla firem, bytové domy, školská zařízení, prosazují se i ve zdravotnictví. Ruská invaze se firmy nedotkla přímo, protože na Ukrajině ani v Rusku nemá žádné klíčové partnery. Společnost se ale obává zdražení surovin, například železa.

O zkušenosti získané při dodávkách domů pro utečence je firma ochotna se podělit se zástupci samosprávy. "Nabídli jsme pomoc hejtmanům, za dva týdny máme u nás setkání dvaceti starostů z okolních měst, kde jim také nabídneme cílenou pomoc," uvedla Schüller. Firma zároveň nabízí práci ukrajinským uprchlíkům.

Obytné kontejnery, které slouží nejčastěji jako kanceláře či sociální zázemí, vyrábí také společnost STG Trade z Města Albrechtic na Bruntálsku. I ona už zaznamenala řadu dotazů od měst i státu, avšak vysokou poptávku uspokojit nedokáže. "Jsme hodně malá firma, měsíčně vyrábíme tak 12 kontejnerů," řekl ČTK obchodní manažer Ondřej Gebauer. Firma by podle něj možná byla schopná dodat jednotlivé kusy, například sanitární kontejnery.

Zakázkové výrobě obytných kontejnerů se věnuje také firma Rohrssen Containerbau z Jedlové na Svitavsku. Měsíčně je schopna dodat deset až 15 kontejnerů, ty se základním vybavením do dvou měsíců, řekla ČTK zástupkyně firmy Markéta Streik.

Společnost Rohrssen Containerbau se zabývá se výrobou a prodejem obytných a sanitárních kontejnerů a kontejnerových sestav pod značkou SOSAG BOX. Nabízí také zakázkovou výrobu rodinných domů sestavených z kontejnerů.