Komatsu potřebu bagr

Výrobci cihel: K oživení bytové výstavby by pomohlo výraznější snížení sazeb

Praha (ČTK) - Snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o čtvrt procentního bodu není výrazným krokem k oživení bytové výstavby v Česku. K oživení by pomohlo snížení sazby o jedno až dvě procenta. Podle Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM) je ale i drobné snížení pozitivním krokem, a to hlavně vzhledem k vysoké inflaci. V tiskové zprávě uveřejněné na webových stránkách o tom informovali jeho zástupci. K oživení trhu by dále pomohla větší výstavba obecních bytů či zastropování úvěrů pro mladé, jako je tomu v Polsku, tvrdí.

"Po posledním oznámení ČNB o snížení sazby o 0,25 procenta půjdou úvěry trochu dolů. Již před pár dny samotné banky začaly snižovat úrokové sazby. Je jasné, že když nebudou v ekonomice finance - je to špatně pro všechny," uvedl výrobní a obchodní ředitel firmy Cihelna Štěrboholy Jan Fiala. Obecní výstavba by pomohla zaměstnávat místní řemeslníky a odvádět státu daň za využitý materiál, míní.

Vlastnické bydlení v ČR stále násobně převyšuje bydlení nájemní. Změna tohoto poměru by podle Kamila Jeřábka, generálního ředitele firmy Wienerberger, mohla uvést na trh větší nabídku dostupného bydlení. Z dat ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že téměř tři čtvrtiny obcí by chtěly svůj bytový fond rozšiřovat nebo rekonstruovat. Za nedostatečný ho považuje 69 procent dotázaných obcí. Stavět by chtěly převážně větší obce, které už nějaký bytový fond mají, naopak u menších obcí je zájem nižší. Podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR si ale většina Čechů stále přeje bydlet ve vlastním a nájemné podle nich není alternativou.

Koncem loňského prosince ČNB snížila úrokovou sazbu na 6,75 procenta a jednalo se o její první změnu od června roku 2022. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla podle Hypomonitoru České bankovní asociace v listopadu z říjnových 5,71 procenta na 5,67 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. V listopadu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 7,3 procenta a inflace tak zvolnila z říjnových 8,5 procenta.

Podle zástupců svazu má momentálně dostupnější financování vlastního bydlení než Česko například sousední Polsko. Tam základní úroková sazba činí 5,75 procenta, pro mladé lidi pak vláda zastropovala sazbu na dvou procentech. Obdobný krok by tak mohl vést k oživení trhu s byty a prodeji cihel také v České republice, míní zástupci oboru. Zastropování úvěrů podle nich totiž nijak zásadně neovlivnilo poptávku po českých cihlách ze strany Polska.

"Zastropování hypoték na polském trhu podpořilo primárně tamní výrobce stavebních materiálů. Na místní výrobce to nemá prozatím zásadní vliv. V případě, že nebude kapacita polských výrobních linek dostačující, lze očekávat zvýšení poptávky po stavebním materiálu i na českém trhu," řekl obchodní a marketingový ředitel společnosti Heluz Petr Porubský.

Výrobci cihel Wienerberger a Heluz loni odstavily některé ze svých závodů. Důvodem byla nízká poptávka. Do provozu by se měly vrátit přibližně letos na jaře.