Komatsu potřebu bagr

Výrobce stavebnin CRH prodá za 1,1 miliardy USD evropskou divizi vápna

Dublin (ČTK) - Výrobce stavebních materiálů CRH se dohodl na prodeji své divize vápna v Evropě konkurenční společnosti SigmaRoc za 1,1 miliardy USD (24,7 miliardy Kč). Transakce zahrnuje také aktivity firmy v České republice. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Podnik zahrnuje celkem 16 provozoven s vedoucím postavením v Irsku, Británii, Německu, České republice a Polsku. Tržby aktivit loni činily 610 milionů USD a hrubý provozní zisk 137 milionů USD. Transakce se uskuteční ve třech fázích - první fáze, která zahrnuje i aktivity v Česku, by měla být dokončena na začátku příštího roku.

Dohoda přichází den poté, co CRH oznámila, že koupí za 2,1 miliardy USD od americké společnosti Martin Marietta Materials výrobu stavebních materiálů v americkém státě Texas. Spojené státy mají na zisku skupiny sídlící v Irsku hlavní podíl.

CRH působí ve 29 zemích a má přibližně 75.800 zaměstnanců. Na český trh vstoupila v roce 2017, kdy koupila německou společnost Fels, včetně její vápenky ve Vitošově na severu Moravy. Ta patří mezi tři největší vápenky v Česku.