Komatsu potřebu bagr

Výrobce panelů Kingspan zvedl tržby na rekordní 3,1 mld.

Hradec Králové 1. listopadu (ČTK) - Královéhradecký výrobce stavebních sendvičových izolačních panelů Kingspan loni zvýšil tržby o pět procent na dosud nejvyšší 3,1 miliardy korun z předloňských 2,96 miliardy. Zisk podniku vzrostl na 178 milionů ze 134 milionů korun. V Česku je firma v sendvičových panelech lídrem trhu s podílem asi 27 procent. Firma to uvedla ve výroční zprávě, kterou založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu. Hradecký závod patří do skupiny irské společnosti Kingspan, která je předním světovým výrobcem izolace, stavebních materiálů a opláštění budov.

Loni Kingspan zvýšil podíl exportu na tržbách na 81 procent z předchozích 78 procent. "Jsme nadále schopni na trhu posilovat na úkor našich konkurentů. Jednoznačným tahounem vývozů zůstalo Německo. Dále naše výrobky směřovaly do Rakouska, Švýcarska, Maďarska, na Slovensko a do Polska," uvedl ve zprávě ředitel hradeckého závodu Stanislav Cihlář.

Letošní pandemie covidu-19 neměla na provoz továrny výrazný vliv. "Ve stavebnictví je většina zakázek nasmlouvána i několik měsíců dopředu. V období března až května jsme tedy vyráběli a dodávali na stavby už předem smluvené zakázky, nedošlo tedy k výraznému poklesu výroby," uvedlo letos v září vedení společnosti. Firma však zaznamenala pokles poptávky vyplývající z nejistoty investorů.

Průměrný počet zaměstnanců podnik loni zvýšil o deset na 430. K letošnímu roku firma uvedla, že nábor na kancelářské pozice byl dočasně pozastaven a na dělnické pozice pokračoval v omezené míře.

Do Hradce Králové irský Kingspan vstoupil v roce 1998, kdy koupil tamního výrobce panelů, společnost Sunip. Do hradeckého závodu Kingspan investoval stovky milionů korun a jeho výkony následně znásobil.