husqvarna

Výrobce dveřních klik a kování M&T 1997 vstupuje na pražskou burzu

Praha 21. června (ČTK) - Česká společnost M&T 1997 z Dobrušky v okrese Rychnov nad Kněžnou, která je výrobcem dveřních klik a kování, díky úspěšnému úpisu akcií vstupuje na pražskou burzu. Své akcie umístila na trhu Start. ČTK to dnes sdělili poradce transakce František Bostl ze společnosti Starteepo a Marie Mühlhoferová z tiskového oddělení burzy. Majoritním akcionářem firmy je bývalý fotbalista Ivo Ulich.

Noví akcionáři při veřejném úpisu akcií získali 1440 akcií za cenu 30.000 korun, tedy v celkovém objemu 43,2 milionu korun. Společnost tak byla investory ohodnocena na 384 milionů korun. Poptávka silně převýšila nabídku. Investoři celkem poptávali až 2836 akcií. Akcie se začnou obchodovat pod označením KLIKY.PR v pondělí 27. června.

Mimo veřejnou nabídku byl souběžně i neveřejný prodej akcií. Prodáno bylo touto cestou 3040 akcií v objemu 76 milionů korun. Celkem se tedy prodalo 35 procent společnosti v souhrnné hodnotě 119,2 milionu korun. Prodávajícím byl majoritní vlastník Ulich, který snížil svůj akciový podíl na 65 procent za účelem vypořádání svých závazků vůči firmě a předčasného splacení stomilionové emise dluhopisů, kterou společnost vydala v roce 2019.

"Vstup na pražskou burzu je pro nás prestižní záležitostí a zároveň závazkem nezklamat naše nové akcionáře," komentoval transakci Ulich. "Další velmi úspěšné IPO na trhu Start během tak krátké doby potvrzuje zájem investorů o české firmy. Přestože jde o doposud nejdražší akcii na pražské burze, zájem o ni byl enormní,“ doplnil generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Starteepo s nabyla v M&T během neveřejné nabídky 22,41 procentní akciový podíl.

Letos v květnu se změnila právní forma společnosti a z Material & Technology s.r.o. se stala M&T 1997, a.s. Základní kapitál vzrostl na 128 milionů Kč při počtu 12.800 akcií. Hlavním lákadlem pro investory má být dividenda. Společnost hodlá vyplácet 60 procent čistého zisku investorům a dlouhodobý dividendový výnos se tak očekává mezi pěti až šesti procenty ročně.

Tržby společnosti vzrostly v roce 2021 meziročně o 16 procent na 150,5 milionu Kč. Provozní zisk EBITDA stoupl o 87 procent na 42,1 milionu Kč a čistý zisk po zdanění vzrostl o 139 procent na 30,3 milionu korun.

Trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek.