Vyřizování příspěvku na bydlení se zjednodušuje, upravuje se mimořádná dávka
Praha 1. července (ČTK) - Vyřizování a poskytování příspěvku na bydlení se ode dneška zjednodušuje. Žádosti je možné podávat na dálku přes nový webový formulář. Kratší mají být i papírové formuláře. Nebude nutné žádat každý rok znovu, podpora bude nově na dobu neurčitou. Nárok na dávku se už také nebude prokazovat každého čtvrt roku, ale jednou za půl roku. Rodiče s nízkými výdělky si mohou měsíční částku rodičovské zvýšit až na 13.000 korun. Upravují se i pravidla dávky mimořádné okamžité pomoci. Platit začíná novela o státní sociální podpoře a hmotné nouzi.
Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, jimž na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. V květnu úřady práce vyplatily 145.300 těchto dávek. Podle výzkumů podporu pobírá mnohem méně lidí, než by mohlo. Experti na sociální problematiku opakovaně kritizovali složitost vyřizování.
Při prokazování nároku na dávku není už nutný podrobný rozpis nákladů na služby za bydlení. Nově stačí kopie dokladů bez ověření, tedy třeba snímky z mobilu. Úřad práce si ale může případně vyžádat originály. Není nutné žádost podávat opakovaně každý rok, dávka se přizná na neurčito. Příjmy a výdaje nebudou musel lidé prokazovat každé čtvrtletí, ale jednou za pololetí.
Ministerstvo připravilo nový on-line formulář žádosti. Přihlásit se je možné přes elektronickou identitu, tedy třeba přes bankovní identitu. Velká část údajů je už předem vyplněná, při zadávání pomůže našeptávač. Nahrát je možné kopie požadovaných dokumentů. Řadu informací si úřad práce ověří sám. Kratší by měl být i papírový formulář.
Příspěvek na bydlení se počítá z normativních nákladů, které na každý rok stanovuje vláda podle předchozího vývoje cen. Teď může kabinet započítat i odhadovaný růst pro další rok.
Rodiče s nízkými výdělky si mohou zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na 13.000 korun. Domácnost si tak může zvýšit příjem. Celkovou rodičovskou pak vyčerpá rychleji.
Běžné kopie mohou lidé dokládat i k žádostem o dávku mimořádné okamžité pomoci. Dostat ji mohou lidé v hmotné nouzi. Jednorázovou podporu ve výši až 15násobku životního minima, která je pro oběti tornáda, povodní, požárů či havárií, můžou teď získat i ohrožení ztrátou bydlení či bez základních potřeb. Je to 69.300 korun. Celková vyplacená suma na mimořádné pomoci v jednom roce nemá nově překročit dvacetinásobek minima, tedy 92.400 korun.
U jednorázové dávky se bude posuzovat příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce. Opatření má podle ministerstva práce zabránit spekulování, kdy lidé před podáním žádosti kvůli získání podpory vybírali peníze z účtů Penzistům by se do příjmu nebude zahrnovat celý důchod, ale 70 procent. Dávku si lidé nemusí vyřizovat v trvalém bydlišti, ale v místě, kde skutečně bydlí a pomoc potřebují.