Cime 2 kvartál 2024

Výkony slovenského stavebnictví v březnu klesly dvouciferně, nejvíce za dva roky

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského stavebnictví se v březnu po zohlednění vysoké inflace snížily v meziročním srovnání dvouciferným tempem, což je nejvíce za poslední dva roky. V úvodu letošního roku stavebnictví naopak výrazněji rostlo. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. V České republice stavební výroba v březnu pokračovala v meziročním poklesu.

Stavební produkce Slovenska v březnu dosáhla 481,9 milionu eur (11,3 miliardy Kč), ve srovnání se stejným obdobím loňska tak reálně klesla o 10,1 procenta. V předchozích třech měsících slovenské stavebnictví rostlo, letos v lednu meziročně o 15,4 procenta.

Březnový výsledek stavebnictví ovlivnil pokles v nové výstavbě, ale i na opravách a údržbě budov. Mírně se zvýšil objem stavebních prací slovenských firem v zahraničí, které ale mají pouze desetinový podíl na celkových výkonech odvětví.

Celkově za první letošní čtvrtletí stavební produkce Slovenska meziročně reálně stoupla o 2,8 procenta.

Stavební výroba v Česku v březnu zrychlila tempo meziročního poklesu na šest procent z únorových 4,3 procenta. Nižší byla produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství.