Cime 2 kvartál 2024

Výkon stavebnictví hradeckého kraje za leden až září klesl o šest procent

Hradec Králové 16. ledna (ČTK) - Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji za prvních devět měsíců loňského roku meziročně klesly o 6,3 procenta na 1,83 miliardy korun. Stavebnictví tak prohloubilo propad, který ještě v prvním pololetí činil tři procenta. Údaje se týkají firem s více než 50 zaměstnanci. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu.

Pokles výkonů stavebních firem v kraji provázelo propouštění, neboť firmy do konce září snížily počet pracovníků o 2,5 procenta na 1333 lidí. Produktivita stavebních firem klesla téměř o čtyři procenta.

V ČR se stavebnictví v Královéhradeckém kraji zařadilo mezi sedm krajů, v nichž stavební firmy za leden až září loňského roku utrpěly pokles výkonů. V celé republice stavební výroba v prvních třech čtvrtletích roku 2021 vzrostla o 2,2 procenta.

V krajském porovnání byla hodnota stavební výroby v Královéhradeckém kraji až na 13. místě. Nižší výkon měly jen stavební firmy v Karlovarském kraji. Důvodem nízké stavební výroby v hradeckém kraji je to, že v něm nesídlí žádná stavební společnost, která by s vlastními lidmi stavěla dálnice či jiné velké stavby.

Průměrná hrubá mzda zaměstnanců ve stavebnictví v kraji v prvních třech čtvrtletích meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 32.078 korun. Mezi kraji šlo o vůbec nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví meziročně vzrostly o 4,6 procenta na 40.922 korun.