husqvarna

Výkon stavebnictví hradeckého kraje loni vzrostl o 11 procent

Hradec Králové 3. května (ČTK) - Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji v roce 2019 meziročně vzrostly o 10,5 procenta na 2,9 miliardy korun. Představovalo to šestý nejvyšší růst mezi českými kraji. V roce 2018 stavebnictví kraje rostlo o jedno procento. Údaje se týkají firem s více než 50 zaměstnanci. V celé zemi stavební výroba loni meziročně vzrostla o 7,4 procenta. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu.

Růst výkonů stavebních firem provázelo zvyšování počtu zaměstnanců. Firmy sledované statistiky loni zvýšily počet zaměstnanců o 2,5 procenta na 1418 lidí. Jejich průměrná hrubá mzda meziročně vzrostla o 7,2 procenta na 30.864 korun. Za celostátním průměrem mzdy nadále značně zaostávaly, mezi kraji šlo o druhou nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví loni vzrostly o 6,2 procenta na 39.486 korun.

V krajském porovnání byla hodnota stavební výroby v hradeckém kraji na předposledním, 13. místě. Nižší výkon měly jen stavební firmy v Karlovarském kraji. Důvodem nízké výkonnosti stavebnictví v hradeckém kraji je to, že v kraji nesídlí žádná velká společnost, která by s vlastními lidmi stavěla dálnice či jiné velké stavby s hodnotami v miliardách korun.

V nízkém výkonu stavebnictví kraje v rámci ČR se odráží například i to, že republikově významná stavební společnost BAK v roce 2015 přesunula své oficiální sídlo z Trutnova do Prahy. Generální ředitelství firmy s 250 kmenovými zaměstnanci ale zůstalo v Trutnově. Loni BAK dosáhl obratu 2,2 miliardy korun.