Vyhořelou část krnovské textilky Karnola chce opravit šest firem

Krnov (Bruntálsko) 4. února (ČTK) - Vyhořelou část bývalé krnovské textilky Karnola chce opravit šest firem, které se přihlásily o vyhlášenou městskou zakázku. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být uzavřena do měsíce. Práce za 16,5 milionu korun začnou ještě letos. Jejich cílem je odstranit havarijní stav konstrukce objektu vzorkovny látek. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová. Hořelo v prosinci 2017, šlo o úmyslně založený požár.

Takzvaná dezinatura měla být součástí velkého projektu interaktivního muzea. Město ale nakonec po požáru od plánů ustoupilo. Dokonce se vzdalo i stamilionové dotace, kterou získalo od Evropské unie. Menší muzeum by tam ale vzniknout mělo.

Během ledna už začaly přípravné práce rekonstrukce. Pracovníci Technických služeb Krnov vyklidili dezinaturu i části přilehlých objektů bývalé Karnoly, které před čtyřmi lety poškodil požár. Připravili tím prostor pro zahájení nezbytných oprav.

Kromě pracovníků Technických služeb Krnov se na úklidu podíleli také karnoláčtí seřizovači Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman. V textilce pracovali právě se strojním vybavením. Na starost nyní měli očištění textilních strojů a zařízení, jež v dezinatuře zůstanou i v průběhu oprav. "Teď to děláme nahrubo, ale až stavbaři práce dokončí, budeme stroj po stroji dočisťovat, a to v rozsahu, v jakém nám určí památkáři," uvedl jeden ze seřizovačů Vojkůvka.

Opravy po požáru v dezinatuře zahrnují výměnu podlah, stropů, trámů a sloupů poškozených požárem, v plánu je provedení replik původního skladu matric i denní místnosti. Stropy se budou opravovat i v přízemí a v patře nad dezinaturou, kde se stavbaři soustředí i na výměnu podlahy a opravy ocelových oken poškozených při požáru. V obou nadzemních patrech budou dělat také omítky a výmalby, v plánu jsou výměny a repase výplní dveřních a okenních otvorů, kompletní rozvody silnoproudé elektroinstalace včetně svítidel i rozvody slaboproudé elektroinstalace, které zahrnují datový rozvod, požární signalizaci, evakuační rozhlas a zabezpečovací systém.

Budovu bývalé přádelny s dílnou vzorkovny vláda prohlásila národní kulturní památkou v roce 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Dílna vzorkovny sestávala z uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, soukacích a snovacích strojů a dalšího nezbytného vybavení dílny. Nedílnou součást dílny představovala cenná sbírka vzorníků látek, dezénových knih a výrobních předpisů, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století.

Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, byla dílna ve stavu posledního pracovního dne a v rámci republiky i střední Evropy představovala unikát. Podle policie budovu na několika místech zapálili dva školáci. Oheň způsobil škodu přes 19 milionů korun. V plné síle zasáhl vzácnou vzorkovnu látek, jež měla sloužit jako hlavní prvek muzea.

Požár a voda použitá při hašení zdevastovaly také cennou sbírku vzorníků látek, dezénových knih a dalších dokumentů. Ty, které se podařilo zachránit, se už vrátily z vysoušecí komory Národního muzea v Praze a nyní je třídí do skupin podle poškození a historické hodnoty bývalá vedoucí vzorkovny Jitka Navrátilová, která je také částečně konzervuje.