Mercedes

Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v srpnu opět klesla

Praha 24. srpna (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v srpnu opět výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele, který ČTK poskytla UniCredit Bank, takzvaného Indikátoru napětí na trhu nemovitostí. V srpnu klesl meziměsíčně o sedm bodů na minus 0,28 procenta, čímž se investice do nemovitostí stávají z finančního hlediska stále méně atraktivní.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 procenta, po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 procenta.

"Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, nemovitosti se stávají z tohoto pohledu stále více nevýhodnou investicí. Aktuální růst jejich cen je živen především očekáváním pokračujícího růstu cen v budoucnu," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Růst hypotečních sazeb dále znevýhodňuje nákup bytu v očích majitelů hypoték, pro střadatele je aktuální čistá míra výnosnosti nájemného prakticky totožná s výnosy vládních dluhopisů.

Do budoucna očekává Pour pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což by mělo tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR.

Relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami budou ale nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ústí nad Labem, Jihlavě, Ostravě a Pardubicích. Na druhou stranu nákup bytu v Praze, Brně, či Zlíně je podle něj pro investory v průměru již nevýhodný.

Rozdíly mezi krajskými městy ukazují, že je v ČR stále možné najít oblasti, které jsou pro investory z hlediska výnosnosti lákavé. Tam se bude proto zřejmě přesouvat investiční poptávka a generovat tlaky na růst cen rezidenčních nemovitostí. Proto podle Poura není překvapivé prudké zrychlení cen nemovitostí v Ústí nad Labem, kde v srpnu meziroční dynamika atakovala 41 procent. Naopak Pardubice s nejpomalejším meziročním růstem cen bytů (1,3 procenta) na své objevení investory nadále čekají.