husqvarna

Výdaje na přípravu rychlotratí budou růst, stavba začne nejdříve v roce 2026

Praha 12. dubna (ČTK) - Příprava vysokorychlostních železničních tratí v Česku letos vyjde na více než půl miliardy korun, meziročně o 352 milionů více. V následujících čtyřech letech pak bude příprava stát dohromady dalších 3,8 miliardy korun. Samotná stavba prvních úseků by pak měla začít nejdříve v roce 2026, což je o rok později než se dosud plánovalo. Stavby budou stát desítky miliard korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který ve středu prostuduje vláda.

Správa železnic při přípravě vysokorychlostních tratí vymezila prioritní úseky, které chystá v zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice – Poříčany, který je zatím v přípravě nejdál, dále Poříčany – Světlá nad Sázavou, Velká Bíteš – Brno, Modřice – Šakvice, Prosenice – Ostrava Svinov, Praha Vysočany – Lovosice/Litoměřice a Ústí nad Labem západ – státní hranice ČR s Německem. Tyto části jsou ve fázi zpracovávání dokumentace pro územní rozhodnutí nebo výběrového řízení na jejich zpracovatele.

V letošním roce Správa železnic podle materiálu počítá s dalšími předprojektovými pracemi a aktivitami k získání územního rozhodnutí pro některé úseky. Celkem na to letos dá přes 508 milionů korun.

Výdaje na přípravu budou v následujících letech dál růst. V příštím roce by to podle současných plánů mělo být kolem 800 milionů korun, v roce 2024 už kolem miliardy Kč a v roce 2025 přes 1,2 miliardy korun. Materiál obsahuje také výhled financování přípravy po tomto období za přibližně 800 milionů korun.

Se samotnou stavbou prvních úseků se podle materiálu počítá nejdříve od roku 2026. Ještě nedávno Správa železnic uváděla rok 2025. Co vedlo k posunu termínu, dokument neuvádí. Jednotlivé úseky podle materiálu vyjdou na desítky miliard korun. Stát k tomu počítá s využitím peněz z evropských fondů.