husqvarna

Východní obchvat Častolovic na Rychnovsku má pravomocné územní rozhodnutí

Častolovice (Rychnovsko) (ČTK) - Královéhradecký kraj získal pro stavbu východního obchvatu Častolovic na Rychnovsku pravomocné územní rozhodnutí. Úřady vydaly územní rozhodnutí v srpnu, nikdo se neodvolal. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Stavba za odhadovaných více než 700 milionů korun by mohla začít v roce 2024 a hotová by mohla být v roce 2026. Z části Častolovic by měla odklonit dopravu, která směřuje do průmyslové zóny Solnice - Kvasiny se závodem automobilky Škoda Auto.

Častolovicemi, které mají asi 1700 obyvatel, denně projede přes 14.000 aut.

Projekt východního obchvatu Častolovic počítá se stavbou nových silnic o délce zhruba 2,2 kilometru. Komunikace budou přeložkou silnice II/318, která směřuje z centra městyse na sever do průmyslové zóny Solnice - Kvasiny a do Rychnova nad Kněžnou. Součástí budou tři kruhové křižovatky. Na dvě z nich se v budoucnu napojí jižní obchvat Častolovic a obchvat sousedního Kostelce nad Orlicí

Jižní obchvat Častolovic a obchvat Kostelce budou přeložkami silnice I/11, která je severním silničním tahem z Čech na Moravu, obě tyto stavby připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. U jižního obchvatu Častolovic ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2030 a uvedením do provozu v roce 2032.

Kraj nyní bude pokračovat v jednání s vlastníky pozemků a pracovat na dokončení dokumentace pro stavební povolení a zajištění inženýrské činnosti pro získání stavebního povolení. Přípravu celé investice má na starosti oddělení průmyslových zón krajského Centra investic, rozvoje a inovací.

Součástí východního obchvatu bude také stavba čtyř úrovňových křižovatek, přeložek dopravní a technické infrastruktury a sedmi nových mostních objektů včetně estakády o šesti polích v délce 224 metrů. Protože východní obchvat leží v blízkosti zámku Častolovice, povede jeho trasa převážně v zářezu, aby nerušila krajinný ráz a pohled na památku.

ŘSD na Rychnovsku také připravuje obchvat Rychnova nad Kněžnou, na který letos získalo pravomocné územní rozhodnutí. Nejdál je ŘSD ve spolupráci s krajem na Rychnovsku s přípravou stavby druhé poloviny obchvatu Solnice. Budování 1,7 kilometru dlouhé přeložky silnice I/14 na severozápadním okraji města by mohlo začít v roce 2024.

Letos v červnu ŘSD na Rychnovsku otevřelo obchvat městysu Doudleby nad Orlicí. Již v roce 2021 kraj otevřel obchvat Domašína, který leží mezi Častolovicemi a Solnicí.

Stavba obchvatů měst na Rychnovsku je součástí investic státu a kraje do veřejné infrastruktury v regionu průmyslové zóny Kvasiny - Solnice, v níž má největší továrnu automobilka Škoda Auto.