Komatsu potřebu bagr

Výběr hlavních událostí od rozhodnutí NS o bytech H-Systemu

Praha 22. srpna (ČTK) - Výběr událostí v kauze zkrachovalého H-Systemu; Nejvyšší soud (NS) před měsícem, 24. července, rozhodl o vyklizení bytů v Horoměřicích u Prahy, Ústavní soud v úterý vykonatelnost tohoto rozhodnutí odložil:

24. července - NS vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty vytunelované společnosti H-System Josefa Monsporta a rozhodl, že bytové družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů H-Systemu.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) se nad rozhodnutím soudu podivil. "Určitě je to nespravedlnost," uvedl. Podle prezidenta Miloše Zemana rozhodnutí NS společně s dalšími rozsudky vyvolává pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

25. července - Soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který zakladatele H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení, řekl, že členové Svatopluku věděli už při projednávání trestní kauzy o tom, že bydlí v majetku z konkurzní podstaty.

- Kydalka také kritizoval prezidenta za jeho slova na adresu NS. Poukázal na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem. Podle bývalé právní zástupkyně části poškozených klientů firmy Hany Marvanové část peněz "vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD" v době, kdy byl předsedou strany Zeman.

- Zástupci družstva Svatopluk se s Monsportem dohodli, že zprostředkovatelem jejich jednání má být Babiš.

26. července - Prezident Zeman oznámil, že se v souvislosti s kauzou sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Šámal zdůraznil, že s prezidentem nemůže probírat jednotlivé aspekty jakéhokoliv konkrétního případu.

26. července - Monsport řekl, že nechce po uplynutí měsíční lhůty k vystěhování lidí z domů přistoupit k unáhleným a překotným krokům.

29. července - Babiš se v Horoměřicích účastnil schůze členů družstva Svatopluk. Premiér řekl, že vláda požádá příslušné složky o prověření konkurzu. Do Horoměřic dorazil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se v případu angažuje od roku 2013, kdy ho kontaktovali klienti H-Systemu.

30. července - V Hrzánském paláci na Hradčanech jednali věřitelé H-Systemu s Monsportem. Jako mediátor byl přítomen i Babiš, se zástupcem družstva Svatopluk Martinem Junkem dorazil Čunek.

- Monsport přislíbil, že do vyřešení případu nebude vystěhovávat z Horoměřic žádného z klientů H-Systemu. Svatopluk a konkurzní správce by se měli také během srpna domluvit na ústavu, který by ocenil nemovitosti v Horoměřicích.

31. července - Předseda NS Pavel Šámal po schůzce s prezidentem Zemanem řekl, že do případu H-Systemu musí vstoupit stát a odškodnit poškozené. Šámal se též omluvil za průtahy řízení. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dodal, že H-System je příklad selhání českého státu v 90. letech.

9. srpna - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se setkal se zástupci sdružení Maják, které hájí zájmy části klientů H-Systemu. Po schůzce uvedl, že jednání se primárně týkalo soudních sporů o odškodné, které s ministerstvem vedou jednotliví členové sdružení kvůli průtahům v trestním řízení s manažery firmy.

13. srpna - Družstvo Svatopluk podalo ústavní stížnost proti verdiktu NS o vyklizení bytů. Ústavní soud požádalo o odklad vykonatelnosti sporného verdiktu a rychlé projednání stížnosti "mimo pořadí".

15. srpna - Martin Junek ze Svatopluku odmítl informace, že družstvo nevyplatilo všem oprávněným družstevníkům podíl z více než 40 milionů korun, jež Svatopluk získal z konkurzu. Tvrzení označil za snahy pošpinit družstvo a účelové informace v boji o místa ve věřitelském výboru H-Systemu.

21. srpna - Ústavní soud odložil vykonatelnost červencového rozhodnutí NS do doby, než kauzu sám přezkoumá. Lidé ze Svatopluku zatím nemusejí vyklidit byty.