Cime 3 kvartal 2024

VW, ministerstva a kraj jednaly v Plzni s ministrem Síkelou o stavbě gigafactory

Plzeň 10. října (ČTK) - Dnešní jednání zástupců Volkswagenu (VW), ministerstev a kraje v Plzni s ministrem průmyslu Josefem Síkelou (STAN) o možné výstavbě továrny na baterie do elektroaut konkrétní výsledky nepřineslo. ČTK to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Čtyřistahektarové letiště Líně u Plzně je jednou ze tří možných lokalit ve střední Evropě. Další jsou v Polsku a Maďarsku. Síkela dnes jednal v Plzni asi hodinu, zhruba mezi 40 experty byl také vrcholný manažer VW pro elektromobilitu, řekl Špoták (Piráti), který se jednání účastnil.

Podle něj žádné rozhodnutí nepadlo a nic se nezměnilo. Stále se čeká na to, jak vláda rozhodne o osudu záložního letiště Líně, které je v majetku armády. V současné geopolitické situaci ho armáda považuje za strategické a chce si ho ponechat. Stanovisko armády šlo na vládu v režimu tajné. Vláda by měla rozhodnout příští středu. "Pokud vláda řekne, že tam bude strategický podnikatelský park (SPP), tak jsme připraveni pomáhat. A když neřekne, tak nebude nic," řekl Špoták.

Pokud armáda a ministerstvo obrany řeknou, že letiště potřebují, tak kraj podle Špotáka nepůjde proti armádě a pro Plzeňský kraj projekt SPP končí s tím, že nebude zasaženo do provozu letiště ani se nebude přesouvat základna letecké záchranné služby. Na základě krajských zásad územního rozvoje by ale bylo možné podle Špotáka využít okolní volné pozemky k rozvoji oblasti.

"Přijeli odborníci z VW, tak jako sem jezdí už posledních půl roku, a přijel je pozdravit pan ministr Síkela. Odborné týmy, v nichž byli i zástupci ČEZ, ČEPS a CzechInvestu, se pak rozdělily do pěti skupin a řešily vodu, elektřinu, životní prostředí a další. Týmy pořád srovnávají zvažované dvě až tři lokality," řekl Špoták. Podle něj se chtěli na areál podívat také zástupci vedení VW z Německa, kteří ale nakonec do Líní nejeli. U letiště čekalo několik zástupců leteckých škol a pilotů, kteří chtěli předat ministrovi a zástupcům VW otevřený dopis, že stejně jako okolní obce tzv. gigafactory v Líních nechtějí.

"Víme o tom, že delegace VW měla v neděli v (hotelu) Marriottu schůzku se špičkami plzeňské politické scény. Dnes ráno měli jet na letiště. Ale když se jim nepodařilo vyhnat piloty, mě a štáb České televize od brány, tak to odložili," řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Dodal, že ho v pátek navštívil zástupce VW. "Informoval mě, že zatím s obcemi jednat nebudou a zjišťují, jakým způsobem projekt stát a kraje komunikují, třeba i ve vztahu k obcím," uvedl Sobotka. Na dnešní ani nedělní jednání obce nebyly pozvány.

Starostové pěti obcí z okolí letiště Líně u Plzně věří, že si armáda prosadí tuto plochu jako záložní strategickou pro české vojáky a gigafactory zhruba s 4500 zaměstnanci tam nevznikne. obce vlastní dvě pětiny dotčených pozemků.