Cime 3 kvartal 2024

Vsetínský Servis Climax koupil většinový podíl ve švédské firmě

Vsetín 5. března (ČTK) - Vsetínský výrobce stínicí techniky Servis Climax získal 75procentní podíl ve švédské firmě Jaretegs Interiör AB. Získal tak partnera na trhu stínicí techniky ve Skandinávii. Nákup společnosti s ročním obratem 20 milionů korun Climax financoval z provozního zisku, sdělil dnes ČTK zástupce společnosti. Předseda představenstva Servis Climax Miroslav Jakubec pro Seznam Zprávy uvedl, že podíl ve švédském podniku bude stát asi deset milionů korun. Climax vyváží přes 60 procent produkce do více než 31 zemí, s obratem přes 1,2 miliardy korun je největším českým producentem stínicí techniky. Dceřiné společnosti má také ve Švýcarsku a Francii.

"Naší filozofií je mít silné partnery na všech důležitých trzích. Našimi hlavními exportními trhy jsou dlouhodobě právě země západní a severní Evropy. Jaretegs je švédská rodinná firma založená v roce 1956. Její znalost tamního trhu je dokonalá, což pro nás znamená daleko rychlejší vstup do Skandinávie, než kdybychom začínali od nuly. V horizontu následujících tří let tam proto plánujeme několikanásobné zvýšení obratu," uvedl ředitel Climaxu David Žabčík.

Severské země jsou podle něj zajímavý a rostoucí trh, kde stínění patří do standardního vybavení. "K nejprodávanějším produktům zde patří svislé fasádní clony, markýzy, pergoly, venkovní a vnitřní žaluzie. V prodeji nám budou pomáhat také nové showroomy v Göteborgu a v Borås, kde je i sídlo společnosti. Oba showroomy budou plně vybaveny výrobky ze Vsetína," uvedl Žabčík.

Na zbylý 25procentní podíl ve firmě má Climax opci. Ve firmě Jaretegs zůstává současné vedení, Climax bude mít svého zástupce v představenstvu společnosti. V následujících letech chce Climax ve Švédsku, podobně jako ve Francii a Švýcarsku, vytvořit vlastní síť montážních firem.

Climax zaměstnává přes 500 lidí, na trhu působí od roku 1993. Vyrábí venkovní žaluzie a rolety, markýzy, svislé fasádní clony, vnitřní látkové stínění, pergoly, sítě proti hmyzu a vnitřní žaluzie.