Komatsu potřebu bagr

Vsetínská radnice plánuje obnovu Dolního náměstí

Vsetín 14. února (ČTK) - Vsetínská radnice plánuje obnovu Dolního náměstí, které je podle vedení města ve špatném stavu. Město chce získat na obnovu dotace, náklady odhaduje na 80 až 100 milionů korun, sdělila dnes ČTK radnice v tiskové zprávě.

"Dolní náměstí je po dvaceti letech v žalostném stavu. Firma, která jej tehdy nekvalitně opravila, záhy zkrachovala. Rekonstrukce je nevyhnutelná, a proto vznikl návrh této studie. Město ve svém zadání směrem k architektům zdůraznilo nutnost zachování průjezdu městské hromadné dopravy náměstím a nesnížení rozlohy ploch zeleně," uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Návrh studie představili veřejnosti její autoři, architekti Milan Chlápek, Petr Osička a Libor Sošťák.

Předpokládá se obnova konstrukčních i podkladních vrstev a výměna dlažby na chodnících i komunikacích. "Počítá se také se zvýšením komfortu pro cestující městské hromadné dopravy. Jednou z úprav tak má být přesun zastávkových zálivů pro oba směry do míst, kde je možné zajistit jejich zastřešení," uvedla mluvčí radnice Jana Raszková.

Studie počítá s kácením stromů, které navrhují dendrologové, také s výsadbou nové zeleně a instalací vyvýšených trvalkových záhonů. Vyloučena není ani výsadba jehličnanu, který by mohl za několik let sloužit i jako vánoční strom. K zavlažování rostlin mají sloužit podzemní retenční nádrže plněné dešťovou vodou ze střech domů. Vylepšení by se podle studie mohly dočkat i vodní prvky, kontejnery na odpad by měly být podzemní.

"Dotační titul pro revitalizaci náměstí aktuálně ještě není vypsán, nicméně intenzivně pracujeme na tom, abychom byli na jeho vyhlášení připraveni a peníze z něj získali. V rámci veřejného projednání jsme zaznamenali spoustu zajímavých podnětů, se kterými budou autoři studie dále pracovat," uvedl Čunek. Pokud by město dotace nezískalo, opraví aspoň dlažbu na náměstí.