Komatsu potřebuju Bagr

Vsetín nechá zpracovat posudek, rozhodne o nutnosti zbořit lávku u průmyslovky

Vsetín 29. června (ČTK) - Vsetínská radnice nechá zpracovat odborný posudek, který určí, zda musí být zbořena lávka pro pěší a cyklisty u Střední průmyslové školy strojnické. Město původně počítalo s rekonstrukcí lávky asi za 20 milionů korun. Při obnažení mostu projektant zjistil, že konstrukce je poškozená více, než ukazovaly dostupné kontroly před zahájením oprav, řekl dnes novinářům starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

"Před zahájením stavební práce provedli statici dostupnými způsoby podrobné ohledání lávky. Součástí následných oprav pak byla detailní diagnostika komorových nosníků a kotevní oblasti, která ukázala, že nosná konstrukce je v horším stavu, než se statici při přípravě obnovy lávky domnívali. Jedná se o skryté vady, které nikdo nemohl před obnažením konstrukce předpokládat, protože most nevykazoval žádné vnější známky problému," uvedl Růžička. "Zadali jsme další nezávislý posudek, který by měl být hotov v průběhu července. Počkáme na jeho výsledek, který stanoví, zda budeme nuceni lávku zdemolovat a postavit novou," dodal starosta.

Podle projektanta Martina Mynaříka jsou v lávce chyby a zjištěné závady neodpovídají dochované projektové dokumentaci. "Nosná konstrukce lávky nemá žádnou izolaci proti vodě, většina hlavních nosných lan, nacházejících se v nosné konstrukci, je dílem zcela zkorodovaná a nevykazuje žádné přepětí. Sondy také odhalily nulové zainjektování kanálků a také nedostatečnou vrstvu betonu kryjící nosnou část konstrukce," uvedl Mynařík. Lávka byla postavena v roce 1970.

Starosta upozornil na to, že vstup na staveniště je zakázaný. "Most je v havarijním stavu a je zakázáno po něm procházet. Vyzývám proto všechny pěší, aby nepřekonávali zabezpečení stavby a využili trasu přes lávku v Panské zahradě, lávku přes Jasenický potok v ulici U Koupaliště od Smetanovy ulice nebo po chodníku kolem Kostka školy od křižovatky U Růžičků. Pohybovat se po lávce u průmyslovky je momentálně velmi nebezpečné. Dodržování zákazu vstupu pravidelně kontrolují strážníci městské policie," uvedl Růžička.