Komatsu potřebu bagr

Vrbenského kasárna v H.Králové patří kraji, převod odsouhlasil kraj i město

Hradec Králové 7. října (ČTK) - Vrbenského kasárna v centru stotisícového Hradce Králové patří Královéhradeckému kraji. Zastupitelé kraje a města Hradce Králové schválili převod vlastnického práva k nemovitosti do majetku kraje. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Dosud Vrbenského kasárna byla v majetku města. Vyřešení majetkového převodu je podle hejtmanství jednou z klíčových podmínek pro možnost získání dotací z evropských fondů, které kraj chce čerpat na rozsáhlou rekonstrukci kasáren.

"Zastupitelé schválili uzavření dodatku k dosavadní smlouvě o smlouvě budoucí darovací. Převod vlastnického práva ke kasárnám v souvislosti s realizací projektu byl již s městem předjednaný. Pro převod jsme však potřebovali souhlas obou zastupitelstev a dokončení nezbytných administrativních úkonů," uvedl krajský radní pro dopravu a majetek Václav Řehoř (ODS).

Kasárna by kraj chtěl přebudovat na muzejní a kulturní centrum, které by mělo spravovat a řídit krajské Muzeum východních Čech. Náklady na opravu budov a vybudování expozic hejtmanství odhaduje na 650 milionů korun. Na rekonstrukci již má kraj stavební povolení.

"Bývalé vojenské budově mají vdechnout nový život projekt revitalizace Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Muzeem východních Čech. Vzniknout by mělo unikátní kulturně kreativní centrum. Kasárenské interiéry se stanou domovem moderní přírodovědecké expozice. Muzeum zde plánuje prezentovat pevnostní historii," uvedl Lechmann.

Ve Vrbenského kasárnách by mělo vzniknout také zážitkové kreativní centrum pro veřejnost, badatelny, přednáškové sály či prostředí pro vzdělávání dětí ze základních a středních škol.

"V září jsme požádali o 55 milionů korun z Národního plánu obnovy a další žádosti o finanční podporu budou následovat na přelomu roku. Projekt má již stavební povolení," uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální péči, kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

V areálu kasáren v centru krajského města kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rozsáhlou rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář krajského Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.

Vrbenského kasárny dosud vlastnilo město Hradec Králové, přičemž kraj měl budovu v souvislosti s chystaným projektem v nájmu. Město kasárny od armády získalo v roce 2009 a přes několik pokusů pro ně nenašlo využití.