Cime 2 kvartál 2024

Vránův mlýn v Břeclavi do týdne definitivně zmizí, nahradí jej bytový dům

Břeclav (ČTK) - Budovy bývalého Vránova mlýna v Břeclavi v těchto dnech definitivně likvidují těžké stroje. Začala druhá fáze demolice bývalého lichtenštejnského mlýna za 16. století, která potrvá sedm dní, poté budou nákladní auta týden sutiny odvážet. Stavební firma Plus na místě zchátralé budovy postaví byty, tvar nové budovy by měl připomínat nyní demolované budovy bývalého mlýna. Záměr představila firma, která je majitelem areálu, před rokem.

Budova chátrala desítky let. Město se snažilo s minulým majitelem jednat i o odkupu starého mlýna, nepodařilo se ale dohodnout na ceně. Po urgencích minulý majitel chátrající areál oplotil, dlouhodobě v něm nocovali bezdomovci. Loni dal majitel strhnout budovy, které byly v nejhorším technickém stavu, nyní začala demolice zbylých staveb. Kvůli těsnému sousedství rybníka využívají dělníci speciální vor, jenž zachytává suť, která by jinak skončila ve vodě.

Na místě vyroste šedesát bytů, investor počítá i s prostorem určeným pro setkávání obyvatel. "Jako odkaz na tradici chceme v objektu využít i jedno z původních mlýnských kol, když to bude možné. Momentálně je tam zaslepený tok a my bychom ho rádi zprůtočnili. Chceme vrátit místu důstojnost a podpořit sounáležitost stavby a prostředí, ve kterém se nachází," uvedl architekt Tomáš Havlíček z architektonického studia Létající inženýři.

Nové budovy mají svým tvarem kopírovat původní mlýn. Plus počítá s využitím fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel i s využitím takzvané šedé vody, která bude sloužit například ke splachování.

Samotná výstavba by měla začít začátkem příštího roku, první obyvatelé by se do budovy měli stěhovat na přelomu let 2025 a 2026.