Komatsu potřebu bagr

Votice na Benešovsku chystají rekonstrukci vodojemu za 15,5 mil. Kč

Votice (Benešovsko) (ČTK) - Votice na Benešovsku chystají rekonstrukci vodojemu za 15,5 milionu korun. Součástí akce bude i obnovení vrtu, který musel být před lety odstaven kvůli znečištění chemikáliemi. ČTK to řekla starostka Iva Malá (Votičáci Spolu).

Objekt vodojemu není zateplený a investovat je potřeba i do technologií. "Byl zpracován projekt na výměnu celého strojního zařízení uvnitř i na opravu budovy," uvedla starostka.

Radnice chce zároveň vyčistit jeden z nepoužívaných vrtů a zapojit tento zdroj do vodovodní sítě. "Snažíme se hledat dotační tituly, bohužel na rekonstrukce vodojemů přímo nejsou, ale na čištění vrtu bychom mohli dostat dotaci ze Státního fondu životního prostředí," dodala Malá.

Město se 4500 obyvateli používá vodu z několika vrtů. Nejvydatnější z nich musel být v minulosti odstaven kvůli znečištění. Zjistilo se, že původcem je černá skládka z minulého režimu na Polském vrchu. Radnice už dala skládku vyčistit a nyní může obnovit i kontaminovaný vrt.

Malá připomněla, že město nedávno investovalo do rozsáhlé rekonstrukce čistírny odpadních vod. Podle ní je tak logické, že se radnice rozhodla na tuto akci navázat rekonstrukcí vodojemu. Práce na přestavbě čističky si vyžádaly téměř 100 milionů korun, město na projekt získalo dotace z evropských i národních zdrojů. Kapacita čistírny dříve vystačila pro 5500 obyvatel a nyní to může být až 9950.