Komatsu potřebu bagr

Volvo Trucks přidává svým elektrickým nákladním vozidlům zvukový bezpečnostní systém

Pro zvýšení bezpečnosti vyvinula společnost Volvo Trucks akustický výstražný systém s jedinečnými zvuky pro své modely elektrických nákladních vozidel. Výstraha navržená společností Volvo zvýší bezpečnost tím, že chodce, cyklisty a další uživatele silničního provozu upozorní na blížící se nákladní vozidlo, které by jinak nebylo téměř slyšet. Zároveň jsou zvuky navrženy tak, aby byly příjemné a nenápadné, a to jak pro řidiče, tak pro ostatní v blízkosti vozidla.

Od 1. července 2021 budou všechna elektrická vozidla v EU povinna vydávat určitou hladinu zvukových signálů při jízdě rychlostí nižší než 20 km/h. Požadovaná hladina zvuku závisí na rychlosti a úměrně se s ní zvyšuje. Při maximální rychlosti 20 km/h by měl být nejméně 56 decibelů. V USA mají podobné právní předpisy pro vozidla při jízdě rychlostí 30 km/h nebo pomaleji. Pokud je vozidlo příliš tiché, musí být přidán externí akustický výstražný systém vozidla (AVAS).   

Pro splnění nových požadavků a zároveň zachování výhod nižší hladiny hluku, které přicházejí s elektrickými vozidly, vyvinula společnost Volvo Trucks jedinečnou sadu jedinečných zvuků pro své modely elektrických nákladních vozidel.

"Tuto novou legislativu skutečně vítáme. Jako děti jsme se naučily spoléhat nejen na to, co vidíme, ale také na to, co slyšíme v dopravě – někdy tak moc, že se před přechodem ulice ani nepodíváme! S naším novým výstražným systémem chceme pomoci zajistit, aby si chodci a cyklisté všimli, že jsou blízko našich elektrických nákladních vozidel," vysvětluje Anna Wrige Berling, ředitelka pro bezpečnost dopravy a výrobků ve společnosti Volvo Trucks.

Vyvinuto odborníky na akustiku Rozsah zvuků je výsledkem důkladného výzkumu a testování vlastními odborníky na akustiku skupiny Volvo. 

"Jsme obzvláště hrdí na to, že jsme vyvinuli vysoce kvalitní, jedinečné zvuky, které jsou dostatečně nápadné, aby varovaly lidi v blízkosti nákladního vozidla, a přesto jsou stále příjemné pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu," říká Anna Wrige Berling.   

Je důležité si uvědomit, že nákladní vozidla budou stále mnohem tišší než konvenční nákladní vozidla.   

"Zvuky jsou navrženy tak, aby nepronikly stěnami. Naše elektromobily budou i nadále umožňovat tiché noční rozvážky a přispívat k lepším pracovním podmínkám pro řidiče a klidnějšímu a čistšímu prostředí," říká Anna Wrige Berling.  

Čtyři různé zvuky

Volvo vyvinulo akustický výstražný systém pro elektrická vozidla.  Ve skutečnosti není jen jeden, ale čtyři různé zvuky, které informují lidi v blízkosti o tom, co nákladní vozidlo dělá: pohyb vpřed, volnoběh, couvání atd. Zvuky se budou lišit v intenzitě, v závislosti na rychlosti nákladního vozidla a budou se měnit frekvence během akcelerace a zpomalení.

Zvýšení elektrické přepravy

S nedávno oznámeným zahájením prodeje tří nových modelů těžkých elektrických nákladních vozidel – Volvo FH, FM a FMX – má nyní Volvo Trucks působivou řadu šesti středně těžkých a těžkých elektrických nákladních vozidel. V současné době se jedná o nejucelenější řadu komerčních elektrických nákladních vozidel v oboru.

“Elektromobily budou v provozu stále běžnější a přidáním akustického výstražného zvukového systému k našim elektrickým vozidlům jsme hrdí na to, že můžeme spojit naši vzrušující cestu k nulovým emisím s našimi dlouhodobými ambicemi nulových nehod," uvádí Anna Wrige Berling.