Komatsu potřebu bagr

Vodohospodáři zjišťují stav jezu na Svratce v Brně-Komíně, chtějí jej opravit

Brno 18. října (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy zjišťují stav betonových konstrukcí jezu na Svratce v Brně-Komíně i geologických podmínek, chtějí jej opravit. Museli kvůli tomu snížit hladinu toku. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Vodohospodáři na komínském jezu v Brně pracují od začátku října, dělají vrty a odebírají vzorky betonu i horninového podloží. Práce jsou rozděleny na dvě etapy. První se týká průzkumu nadjezí, ve druhé se vrtná soustava přesune pod jez.

"Na základě provedených jádrových odběrů budeme schopni stanovit různé charakteristiky betonové konstrukce jezu, jako je pevnost v tlaku, mrazuvzdornost, pevnost v tahu, povrchová nasákavost a řadu dalších ukazatelů. Výsledky jsou nezbytné pro to, abychom věděli, jak můžeme postupovat při rekonstrukci tohoto vodního díla," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Kvůli průzkumným pracím na jezu se uskutečňují manipulace na jezu Komín i na jezu Kamenný mlýn. Průzkumné práce v nadjezí se konaly za běžného provozu komínského jezu i malé vodní elektrárny. Od pondělí se přesunuly do podjezí, což si vyžádalo snížení hladiny jezu Kamenný mlýn o 1,3 metru. Minimální zůstatkový průtok ve Svratce pak bude po celou dobu zajišťovat voda z brněnské přehrady a malá vodní elektrárna v Komíně.

"Pro možnost provádění vrtných prací za snížené hladiny v podjezí bude hladina trvale udržována tak, aby nepřepadala voda přes klapky na jezu Komín a zároveň aby malá vodní elektrárna zajistila minimální dostatečný průtok v řece," uvedl Gargulák.

Po dokončení prací se uskuteční laboratorní vyhodnocení nasbíraných dat. Na základě výsledků vodohospodáři stanoví další postup pro zamýšlenou opravu jezu.