Komatsu potřebu bagr

Vodohospodáři v Kopřivnici-Mniší opravili vodojem z roku 1910

Kopřivnice (Novojičínsko) 8. dubna (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) v Kopřivnici-Mniší na Novojičínsku za 12 milionů korun kompletně zrekonstruovala historický vodojem z roku 1910. Stavba zahrnovala modernizaci vnější části objektu z pálených cihel i akumulačních nádrží a technologie. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Vodojem je ve svažitém terénu několik desítek metrů od hukvaldské obory pod vrcholem Kazničova, kde je zdroj podzemní vody. Dopravní a stavební technika tam má omezený přístup, což ovlivnilo náročnost stavby. Vodojem zásobuje vodou kopřivnické části Mniší a Vlčovice.

Akumulační komory vodojemu byly po letech fungování značně opotřebené. Ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek uvedl, že ve vyzdívce stěn a stropu z pálených cihel v akumulačních komorách byly na mnoha místech defekty.

"Potrubní rozvody v armaturní komoře vodojemu byly již také v technicky nevyhovujícím stavu a vzhledem k průměrným odběrům předimenzované. Proto bylo nezbytné přistoupit ke komplexní sanaci objektu a souvisejících technologií," uvedl Komínek.

Ve vodojemu byly vybetonovány nové železobetonové akumulační nádrže do původní zděné konstrukce. Vyměnily se potrubní rozvody včetně armatur. "Nyní přicházejí na řadu úpravy okolních ploch včetně výměny oplocení areálu," uvedl Síbrt.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku.