Cime 1 kvartál 2024

Vodohospodáři sanují dva vodojemy ve Vítkově, přijde to na 30 milionů korun

Vítkov (Opavsko) 30. června (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončují modernizaci zemního vodojemu ve Vítkově na Opavsku, náklady dosáhnou zhruba 18 milionů korun. Na ni pak naváže oprava sousedního věžového vodojemu, která přijde na téměř 11 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Modernizace zemního vodojemu s objemem 650 metrů krychlových začala loni na podzim. "Byl vybudován na počátku 70. let minulého století. Objekt byl stejně jako navazující čerpací stanice v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu. Vnitřní železobetonová konstrukce akumulační komory po desítkách let spolehlivého fungování zdegradovala," uvedl Síbrt.

Ve vnitřní části objektu firma opravila železobetonové a betonové konstrukce, stěny a stropy. "Očištěny a natřeny byly ocelové konstrukce, upraven byl systém odvětrávání a prostupy strojního potrubí. Rozšířeny byly také otvory pro vstup do suterénu, vyměněny byly dveře," uvedl vedoucí investičního oddělení SmVaK Dalibor Jurčák.

Také sousední věžový vodojem je po letech fungování v nevyhovujícím stavu. Nejzávažnějším nedostatkem je pokročilá koroze mnohých jeho částí. Vodojem s objemem 200 metrů krychlových je z roku 1977. Kopuli bude firma opravovat na zemi, kam ji z výšky 38 metrů snese jeřáb.

"Stávající plášť vodojemu bude odstraněn a nové opláštění akumulace bude provedeno z titanzinkové krytiny na roštu z hliníkových profilů kotveném na konstrukci nádrže. Po ošetření vnější ocelové konstrukce nádrže bude osazen nový hliníkový rošt včetně zateplení v podobě stříkané polyuretanové izolace," uvedl Jurčák. Současné žebříky nahradí nové nerezové a nové bude i napojení vodojemu na kanalizaci. Měnit se bude také strojně-technologická část, nové bude i přítokové a odběrové potrubí.

SmVaK Ostrava patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu firma dodává více než 700.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.