Komatsu potřebuju Bagr

Vodohospodáři rekonstruují záchytnou nádrž v Koryčanech na Kroměřížsku

Koryčany (Kroměřížsko) (ČTK) - Vodohospodáři pokračují v rekonstrukci záchytné nádrže na přítoku do vodárenské nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Práce přispějí ke zlepšení kvality vody a účinnému zachytávání splavenin. Zabrání také znečištění vody v nádrži v případě ekologické havárie, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Práce přibližně za 22 milionů korun začaly loni v srpnu, hotovo by mělo být koncem letošního května. Stavbu financuje ministerstvo zemědělství.

Záchytnou nádrž tvoří dvě zemní obtokové nádrže a koryto řeky Kyjovky, které vede mezi levou a pravou nádrží. Stavební práce zahrnují kompletní rekonstrukci výpustných zařízení, úpravy dna a břehů obou nádrží, výstavbu záchytné hrázky a opravu odběrného objektu. "Našim cílem je plné obnovení hlavních funkcí záchytné nádrže tak, aby spolehlivě sloužila k zachytávání splavenin a zvýšení bezpečnosti při případných haváriích ohrožujících čistotu vody. Dosáhneme tím lepší kvality vody ve vodárenské nádrži Koryčany, která představuje hlavní zdroj vody pro skupinový vodovod Kyjov," uvedl generální ředitel PMO Václav Gargulák.

Dosavadní odběrný objekt nahradí vodohospodáři novým zařízením, které rozdělí průtok přitékající vody do obou částí záchytné nádrže. Současně zajistí potřebný průtok a rychlost proudění vody v korytě Kyjovky. Další práce se týkají prostoru nádrží. "Napříč levou nádrží povedeme průceznou kamennou hrázku, která vytvoří z části nádrže sedimentační prostor k zachytávání splavenin. Pravou nádrží bude voda protékat pomaleji a nádrž bude sloužit k chovu ryb," uvedl Gargulák.

Primárním účelem záchytné nádrže je právě zachycení splavenin a také zvýšení bezpečnosti při ekologických haváriích v povodí nad vodní nádrží Koryčany, neboť tamtudy vede frekventovaná silnice I/50 spojující Brno s Uherským Hradištěm a silnice třetí třídy z Koryčan do obce Staré Hutě na Uherskohradišťsku. "Zvýšení úrovně ochrany jednoho z klíčových vodních zdrojů v regionu je pro Povodí Moravy zásadní," uvedl Chmelař. Druhořadým účelem je podle něj chov ryb.