Cime 3 kvartal 2024

Vodohospodáři modernizují čistírny ve Štramberku a Kopřivnici

Štramberk (Novojičínsko) 26. srpna (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, modernizuje na Novojičínsku dvě čistírny odpadních vod. Úprava druhé linky mechanicko-biologické čistírny ve Štramberku-Bařinách přijde na devět milionů korun. Za 7,5 milionu korun bude rekonstruována usazovací nádrž v čistírně v Kopřivnici. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Práce by měly být hotovy do konce roku.

Ve Štramberku-Bařinách budou upraveny stěny betonové nádrže. "Celou technologickou linku čištění nově vybavíme. Ať již jde o srdce čistírny - aktivační nádrž nebo účinnou separaci kalu v kruhové dosazovací nádrži. V ní vybudujeme také nové nátoky z aktivační nádrže, odtokové žlaby dovybavíme nornými stěnami a odtahem plovoucích nečistot včetně doplnění čerpadla pro vnitřní cirkulaci a míchadla pro denitrifikaci," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Železobetonová konstrukce nádrže v Kopřivnici je už značně opotřebovaná a potrubí odvádějící kal a plovoucí nečistoty zrezivělé. "Má omezenou funkčnost, proto bude systém změněn a instalována do nádrže čerpadla," uvedl Síbrt. V Kopřivnici se podle Tlolky vybuduje také nové výtlačné potrubí kalu. "Doplníme, rozšíříme, případně nově vybudujeme také různá měřicí zařízení důležitá pro provoz a monitoring jednotlivých parametrů," uvedl Tlolka.

Podnik připravuje také rekonstrukci druhé čistírny ve Štramberku v části Kanada. Měla by se dělat v příštím roce a přijde na více než 15 milionů korun. Letos už firma na Novojičínsku modernizovala zařízení v čistírnách ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Odrách.

SmVaK dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku.