Komatsu potřebuju bagr

Vodohospodáři dají v Ústeckém a Libereckém kraji na investice 2,5 miliardy korun

Ústí nad Labem (ČTK) - Vodohospodáři v Ústeckém a Libereckém kraji dají v letošním roce na investice a opravy zhruba 2,5 miliardy korun, což je více než loni. Týkají se mimo jiné prací v souvislosti se zásobováním oblasti postižené důlní činností polského dolu Turów na Liberecku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Mario Böme.

Společnost zásobuje pitnou vodou a zajišťuje zpracování odpadních vod pro 1,1 milionu obyvatel na severu Čech. Loni měli vodohospodáři na investice 2,1 miliardy korun. "Pro rok 2024 máme v rámci obnovy majetku naplánováno celkem 125 investičních akcí a v rámci strategických investic 28 investičních akcí," uvedl ředitel SVS Bronislav Špičák.

Mezi největší zahajované akce patří rekonstrukce úpravny vody Hradiště na Chomutovsku, která bude stát 440 milionů korun, nebo přivaděč Hrádek nad Nisou za 400 milionů korun, jenž je součástí projektu řešícího zásobování oblasti postižené důlní činností polského dolu Turów.

Majetek SVS má hodnotu přes sto miliard korun. Spravovat ho zodpovědně znamená podle ředitele ročně investovat alespoň dvě procenta této hodnoty. "V posledních letech se tomu přibližujeme, byť nám investice prodražují zvýšené náklady na stavební materiál i práce, ceny energií, inflace a podobně. Daří se nicméně stále lépe využívat dotace, ať už ze zdrojů národních, nebo z operačních programů EU," uvedl Špičák.

SVS patří mezi největší vodárenské společnosti v České republice, jejími akcionáři je 458 měst a obcí. Od ledna 2019 je SVS stoprocentním vlastníkem provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace. SVS právě investicemi do majetku odůvodňuje cenu vody, která je vyšší než v jiných částech republiky. Občané platí od ledna za dodání 1000 litrů pitné vody a za odvedení a vyčištění stejného množství odpadní vody 142,34 Kč včetně DPH.